schody-wewnetrzne

Czym się kierować przy wyborze schodów wewnętrznych?

Jeśli właśnie budujemy dom piętrowy lub z poddaszem, prędzej czy później staniemy przed wyborem schodów, które będą prowadzić na wyższe kondygnacje. Ważne jest, abyśmy stworzyli koncepcję jeszcze na etapie projektu. Od tego będzie zależało położenie schodów oraz ich wykonanie, nawet, jeśli powstaną dopiero na etapie wykończenia wnętrza.

Estetyka w parze z wygodą

Schody, które wybierzemy będą pełnić w domu rolę dekoracyjną i praktyczną. Muszą więc pasować do stworzonego przez nas wnętrza, być odpowiednio szerokie, najlepiej niestrome. Materiał, z którego zostaną wykonane, nie powinien być zbyt śliski i trudny do czyszczenia.

Schody możemy wykonać samodzielnie, kupić standardowe, które znajdziemy w katalogu lub wykonać u stolarza, np. Zakki-schody. Ta ostatnia opcja daje nam najwięcej możliwości wyboru i gwarancję, że schody zostaną wykonane dobrze – pewności tej nie mamy przy samodzielnym montażu, jeśli nie mamy doświadczenia w wykonywaniu takich prac.

Z jakiego materiału?

Schody mogą być wykonane z betonu (wtedy przygotowuje się je na etapie budowy domu), drewna, szkła czy też metalu. Najważniejszą kwestią jest to, jaki materiał będzie pasować do wnętrza naszego nowego domu. Drewno jest najwdzięczniejszym materiałem – nadaje ciepła i czyni wnętrze przytulnym, a jeśli zdecydujemy się na schody gięte, nadamy domowi niepowtarzalny i elegancki charakter. Z kolei metal lub szkło dodadzą wnętrzom nieco surowości i nowoczesnego stylu.

Jaki kształt?

Bardzo ważny jest kształt, który wybierzemy. Tutaj dużo zależy od wielkości pomieszczenia. W mniejszych wnętrzach lepiej wyglądają schody o prostszej konstrukcji, która nie przytłacza i nie zajmuje dużo miejsca. Jeśli mamy dużo przestrzeni, możemy pozwolić sobie na więcej kombinacji. Pamiętajmy jednak również o bezpieczeństwie, np. schody kręcone nie są zalecane tam, gdzie są małe dzieci, bo łatwiej na takich schodach o wypadek.

śr. ocena 5 / głosów 5