Na czym polega rekuperacja?

W dzisiejszych czasach niezwykle dużą uwagę przywiązuje się do oszczędności energii oraz ekologii. W związku z tym coraz większą popularność zyskują instalacje domowe i inne rozwiązania, pozwalające zminimalizować straty ciepła, a tym samym koszty jego uzyskania. Jednym z takim rozwiązań jest rekuperacja.

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacją nazywamy system umożliwiający odzyskanie z gazów odpadowych oraz spalin energii cieplnej, które może zostać wykorzystana do dalszego ogrzewania pomieszczeń. Możliwe jest to przez zastosowanie urządzeń zwanych rekuperatorami, które powszechnie stosowane są między innymi w piecach martensowskich, system ogrzewania samochodów oraz coraz częściej jako element systemu wentylacyjnego nowoczesnych budynków.

Jak działa rekuperacja?

Omówienie rekuperacji wymaga przedstawienia pokrótce zasady działania wentylacji pomieszczeń. Polega ona na prowadzeniu stałej wymiany powietrza między pomieszczeniem, a środowiskiem zewnętrznym. Wentylacja pełni niezwykle ważną rolę z punktu widzenia zdrowia i komfortu osób przebywających w domu, gdyż umożliwia usunięcie powietrza zanieczyszczonego i zawilgoconego, i zastąpienie go powietrzem czystym, pochodzącym z zewnątrz. Problem w tym, że wraz z zanieczyszczeniami z wnętrza usuwane jest również ciepło, a więc w celu utrzymania stałej temperatury konieczne jest zużycie znacznych ilości energii. W systemach wentylacyjnych, które odpowiedzialne są zarówna za doprowadzanie świeżego powietrza i wyprowadzenie zanieczyszczeń, straty ciepła mogą zostać zminimalizowane poprzez montaż rekuperatora. Jest to proste urządzenie, przez które powietrze przepływa w obu kierunkach kanałami oddzielonymi od siebie wymiennikiem ciepła. Ciepłe, ale zanieczyszczone powietrze uciekające z pomieszczenia przepływając przez rekuperator oddaje swoją energię świeżemu, lecz zimnego powietrzu, które dopiero zostanie wtłoczone do wnętrza. Konstrukcja rekuperatora sprawia, że oba strumienie powietrza nie mieszają się ze sobą, zatem zanieczyszczenia i wilgoć z wnętrza nie są w stanie przedostać się do niego ponownie – ponadto w kanale napływowym zamontowane są filtry, pozwalające oczyścić napływające powietrze z zanieczyszczeń środowiskowych, np. dymu lub pyłków.

Ile można zaoszczędzić?

Wykorzystanie rekuperatorów pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na energię cieplną do ogrzewania wnętrza o nawet 40%. Współczesne urządzenia pozwalają sterować procesem wentylacji w celu dostosowania ich wydajności do bieżących warunków.

Szeroki wybór rozwiązań z zakresu wentylacji pomieszczeń i rekuperacji znajdziemy w ofercie firmy Klima-Therm, przedstawiciela marki Fujitsu General.

śr. ocena 5 / głosów 4