Na czym polega regeneracja pomp próżniowych

Na czym polega regeneracja pomp próżniowych

Pompy próżniowe to maszyny niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wielu zakładów przemysłowych o zróżnicowanych profilach działalności. Różnorodność w tym zakresie jest bardzo duża, dlatego wykorzystywane są w różnego rodzaju instalacjach służących do przetłaczania mediów wszelkiego typu. Jednak jak każdy sprzęt, co pewien czas wymagają serwisu i regeneracji.

Przebieg regeneracji

Regeneracja pomp próżniowych polega na wymianie najważniejszych części pompy, które uległy już zużyciu na nowe oraz na wymianie uszczelnień. Pompy po procesie regeneracji powinny być dokładnie przetestowane, co ma na celu sprawdzenie poprawności ich działania oraz potwierdzenie, czy osiągają wymagane w danej sytuacji parametry wydajności i próżni końcowej. Ma to duże znaczenie, gdyż pompy próżniowe mają w przemyśle bardzo szerokie zastosowanie. Znaleźć je można w układach chłodniczych i klimatyzacyjnych, gdzie stanowią element konstrukcyjny. Poza tym są stosowane w wielu urządzeniach medycznych czy maszynach drukarskich. Dzięki nim możliwe jest pakowanie próżniowe czy formowanie plastików na gorąco. Regeneracją i serwisem pomp zajmują się firmy, które je dystrybuują, np. warszawski Grados.

Rodzaje pomp próżnowych

Jednymi z popularniejszych pomp próżniowych na rynku są pompy olejowe. W tym przypadku komora wytwarzająca podciśnienie posiada kształt cylindryczny, a wewnątrz obudowy znajduje się rotor w kształcie walca z czterema łopatkami. Takie pompy najdłużej utrzymują wysokie podciśnienie, nawet podczas długotrwałej eksploatacji. Są również jednymi z łatwiejszych do regeneracji. W przypadku pomp próżniowych bezolejowych lobowych koszty części zamiennych, a więc i samej regeneracji są znacznie droższe. Z drugiej strony wytwarzane jest w nich bardzo wysokie podciśnienie, co jest sporą zaletą. Dość prosta jest również regeneracja pomp próżniowych membranowych.

Zalety regularnego serwisu i regeneracji pomp próżniowych

Regeneracja pomp próżniowych ma wiele zalet. To, że jakiś element się zużył czy stracił wraz z upływem czasu swoje pierwotne właściwości, nie oznacza, że nadaje się tylko na złom. Pompy doskonale poddają się procesowi regeneracji. Dzięki regeneracji żywotność i trwałość danej części czy urządzenia ulega znacznemu wydłużeniu. Jest to nierozerwalnie związanie z oszczędnością kosztów i surowców, a także z oszczędnością czasu. Niesie to również korzyści dla środowiska naturalnego. Dlatego też coraz więcej firm zajmuje się właśnie procesami regeneracji pomp próżniowych wszelkiego rodzaju.

śr. ocena 5 / głosów 1