Na czym polega i jak przebiega deratyzacja?

Określenie deratyzacja stosuje się do opisania różnego rodzaju działań mających na celu zwalczenie szkodliwych gryzoni. Najczęściej tego typu zabiegi przeprowadza się w budynkach mieszkalnych, magazynach oraz pomieszczeniach biurowych czy halach produkcyjnych. O skuteczności przeprowadzanych działań decyduje przede wszystkim stosowanie różnych, wzajemnie uzupełniających się metod.

Kiedy konieczne jest przeprowadzenie deratyzacji?

Deratyzację powinno się wykonywać zawsze, kiedy w danych budynkach czy pomieszczeniach zauważy się obecność gryzoni.

Jak tłumaczy nasz rozmówca z Centrum Usług Sanitarnych Centrus w Lublinie: Najczęściej występującymi tego typu szkodnikami są myszy i szczury. Ich obecność w budynkach mieszkalnych, pomieszczeniach magazynowych czy sklepach z jednej strony powoduje niszczenie gromadzonych w nich artykułów spożywczych i opakowań, z drugiej zaś niesie za sobą zagrożenie przenoszenia groźnych dla ludzi bakterii czy pasożytów. Według przeprowadzanych badań, gryzonie mogą być nosicielami aż kilkudziesięciu groźnych dla ludzi chorób, m.in. włośnicy, toksoplazmozy czy salmonelli.

W jaki sposób wykonuje się deratyzację?

Najczęściej stosowana metoda deratyzacji opiera się na podkładaniu w różnych miejscach budynku trucizn. Zazwyczaj są to trutki, których działanie niszczy układ pokarmowy, krwionośny lub nerwowy spożywających je szkodników. Zasadniczo rozróżnia się trutki, których działanie powoduje natychmiastową śmierć spożywających je gryzoni, oraz takie które uśmiercają je dopiero po pewnym czasie od spożycia. Zdecydowanie bardziej polecane są te drugie, ponieważ dzięki temu eliminuje się ryzyko, że gryzonie widząc, że ich towarzysze po spożyciu posiłku umierają, zaczną jej unikać.

W celu zwiększenia prawdopodobieństwa zjedzenia ich przez znajdujące się w danym obiekcie myszy lub szczury, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego wabika. Trucizna musi być rozłożona w takiej formie, aby zwierzęta chciały ją zjeść. Najczęściej trutki na myszy i szczury występują w formie past, kremów i granulatów. Często specjaliści od deratyzacji mieszają truciznę z rozkładanym w różnych miejscach ziarnem czy mąką. Dzięki temu znacznie zwiększa się skuteczność prowadzonych działań.

Drugą powszechnie stosowaną metodą deratyzacji jest metoda mechaniczna, która polega na ustawianiu w różnych miejscach pułapek oraz potrzasków, mających za zadanie zabijanie lub wyłapywanie niepożądanych szkodników.

Kontrola obiektów

Po wykonaniu zabiegów deratyzacji, warto jest poddać dany obiekt trwającej przez jakiś czas obserwacji i kontroli efektów przeprowadzonych działań. Dzięki temu będziemy mogli mieć stuprocentową pewność, że przeprowadzone działania były całkowicie skuteczne.

śr. ocena 5 / głosów 2