Czym jest geodezyjne wytyczanie obiektów?
Projekt każdego obiektu budowlanego musi uwzględniać nie tylko jego wymiary i wygląd, ale również jego położenie w granicach działki, na której zostanie wybudowane oraz względem okolicznych obiektów i infrastruktury – zarówno tych już istniejących, jak i znajdujących się w fazie konstrukcji. Zgodnie z projektem wskazywane jest dokładne miejsce na działce, w którym powstanie przyszły budynek – prace zmierzające do tego celu nazywamy geodezyjnym wytyczaniem obiektów. Wykonuje się je między innymi w przypadku:
- Terenów zakładów przemysłowych – granice zewnętrzne zakładu, granice rezerwy terenowej, granice obszarów przeznaczonych dla poszczególnych wykonawców etc.
- Terenów kolejowych – granice obszarów kolejowych, osie torów, rozjazdy, skrzyżowania etc.
- Dróg – granice pasów drogowych, charakterystyczne punkty osi i korony drogi etc.
- Cieków wodnych – granice pasa cieku, oś i linie brzegowe kanałów etc.
- Robót ziemnych
- Przewodów podziemnych, naziemnych i napowietrznych
- Budynków, budowli oraz urządzeń o zastosowaniu przemysłowym
Jak wygląda geodezyjne wytyczanie obiektów?
Za wytyczenie obiektu odpowiedzialny jest kierownik budowy, który zleca wykonanie tego zadania profesjonalnym, posiadającym odpowiednie uprawnienia geodetom, takim jak firma M-Geo. Wytyczenie obiektów musi być zgodne z decyzją o pozwoleniu na budowę oraz z zatwierdzonym projektem budowlanym i planem zagospodarowania przestrzennego. Zadanie to polega na zamontowaniu w gruncie znaków geodezyjnych, które wyznaczają główne – naziemne i podziemne – osie budynku, jego punkty charakterystyczne (tzw. repery), stałe punkty wysokościowe oraz zarys przyszłych ław fundamentowych. Wszystkie wykonane przez geodetów oznaczenia powinny być na tyle trwałe, by zachowały się w nienaruszonym stanie przynajmniej przez cały etap prac stanu surowego. Wytyczanie obiektu kończy się dokonaniem wpisu w dzienniku budowy oraz przekazaniem szkiców wytyczenia inwestorowi lub kierownikowi budowy. Po zakończeniu budowy geodeci mają za zadanie wykonać inwentaryzację powykonawczą, w celu potwierdzenia wybudowania budynku zgodnie z wytyczeniem geodezyjnym.