Inteligentny dom

Czym jest dom inteligentny?

Ostatnio sporo mówi się o inteligentnych domach. Ale jaka jest zasada ich działania i jak zdefiniować takie konstrukcje mieszkalne? Mówiąc ogólnie, są to budynki z nowoczesnymi systemami i technologiami, dzięki którym zwiększa się poczucie bezpieczeństwa i komfort lokatorów. O czym jeszcze warto wiedzieć? Czy warto rozważyć stworzenie inteligentnego domu?

Inteligentny dom – jak go zdefiniować?

Inteligentny dom to nazwa obejmująca zespół systemów i urządzeń z zakresu domowej automatyki. Wszystkie te elementy są ze sobą kompatybilne i sprawiają, że domownicy mogą wydawać różnego typu polecenia i komendy.

Smartfon, tablet lub inne urządzenie mające dostęp do internetu pełni wówczas funkcję pilota, uruchamiającego dany sprzęt, kontrolującego temperaturę oraz zwiększającego lub zmniejszającego natężenie oświetlenia. Lokatorzy mogą zdalnie włączać i wyłączać urządzenia podłączone do gniazdek elektrycznych oraz oglądać nagrania z monitoringu – i to nawet wtedy, gdy nie ma ich fizycznie w miejscu zamieszkania. Co ważne, użytkownicy mogą wyrazić zgodę na otrzymywanie elektronicznych powiadomień (na przykład w formie
e-maila) o stanie urządzeń w domu oraz o aktualnym poziomie bezpieczeństwa.

Z czego składa się inteligentny dom?

Inteligentny dom tworzą równie inteligentne urządzenia i zespoły urządzeń. Każde z nich ma inne zadanie. Wspólnie tworzą przyjazną, bezpieczną, wygodną i ekonomiczną (pod względem oszczędności za energię itd.) przestrzeń do mieszkania.

Wśród podstawowych systemów i urządzeń inteligentnego domu wymienia się:

  • inteligentne oświetlenie (umożliwiające sterowanie ze smartfona oraz np. regulowanie jasności i barwy);
  • inteligentne ogrzewanie;
  • inteligentne systemy alarmowe (m.in. syreny alarmowe oraz czujniki ruchu);
  • inteligentne czujniki (dymu, gazu, zalania, temperatury);
  • kamery monitoringu (opcjonalnie z możliwością nagrywania po zmroku i zapisywania plików audiowizualnych w chmurze);
  • inteligentną elektrykę (z elementami Smart Plug, które pozwalają włączać i wyłączać urządzenia elektryczne oraz monitorować zużycie energii).

Zasada działania inteligentnego domu

Podstawową zasadą działania inteligentnego domu jest Internet of Things (IoT), czyli Internet Rzeczy. Co to takiego? Tę kwestię wyjaśnia ekspert z firmy GUARD: Jest to innowacyjna koncepcja przedmiotów połączonych w sieć, które mogą się ze sobą komunikować i nad którymi kontrolę mają sami użytkownicy.

Urządzenia łączą się ze sobą lub z centralką za pomocą technologii bezprzewodowej, np. Bluetooth. Sama centralka jest podłączana do sieci internetowej – najczęściej bezpośrednio do routera, przewodowo. Oczywiście protokoły łączności są różne. Inteligentne domy korzystają także z takich standardów komunikacyjnych jak Wi-Fi oraz Z-Wave/ZigBee. Systemy mogą także wykorzystywać łączność radiową na niestandardowym paśmie.

śr. ocena 0 / głosów 0