Czym charakteryzują się fototapety 3D?

Tapety i fototapety to ozdoby ścienne, które dominują w aktualnych trendach aranżacji wnętrz. Fototapety wkroczyły nie tylko na salony, ale też do kuchni, łazienek, lokali gastronomicznych i biur, z całym bogactwem wzorów i na wielu materiałach, które poszerzają wachlarz zastosowań. Nowym trendem są fototapety 3D. Czym się charakteryzują i w jakich miejscach się sprawdzą?

Gdzie fototapeta 3D będzie się dobrze prezentować?

Fototapety 3D mają imitować głębię. Specjalnie dobrane wzory, w których dużą rolę odgrywają perspektywa i światłocień, pozwalają oszukać ludzkie oko i sprawić, że na płaskiej ścianie widzimy trójwymiarowy obraz. Gdzie ta wyjątkowa właściwość znajdzie zastosowanie? O tym powie ekspert ze sklepu internetowego TanieFototapety.eu:

– Fototapety 3D mają dwa główne zastosowania. Pierwsze, typowo dekoracyjne, to imitowanie ozdób ściennych, np. reliefów. Tapeta ze wzorem przypominającym płaskorzeźbę czy kolumnę, ściśle dopasowana kolorystycznie do ściany, to pomysłowe wykończenie, tanie i bardzo efektowne. Może to być też jakaś abstrakcyjna faktura, którą trudno uzyskać innymi metodami. Drugim zastosowaniem fototapet 3D jest optyczne powiększanie małego wnętrza. Przestrzenne wzory z motywem tunelu, jasne, często fraktalne, sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe i lepiej rozświetlone.

Wśród fototapet 3D nie mogło zabraknąć tych przeznaczonych dla dzieci. Ulubione postaci z bajek na trójwymiarowych tapetach doskonale urozmaicają wystrój dziecięcego pokoju. Dzięki takiej fototapecie maluch z łatwością przeniesie się w baśniowy świat zabawy.

Fototapeta 3d – materiały i klejenie

Fototapety 3D są dostępne na różnych podłożach. Może to być papier blueback albo flizelina. Materiały te różnią się zarówno sposobem nanoszenia obrazu, jak i metodą klejenia tapety do ściany.

Fototapety 3D na podłożu papierowym blueback odznaczają się dobrą jakością obrazu i intensywnością barw. Wzór jest nanoszony technikami typowymi dla druku wielkoformatowego. Aby położyć ten rodzaj fototapety 3D, należy posmarować klejem tak ścianę, jak i tapetę, co jest czasochłonne i wymaga precyzji.

Fototapety 3D na flizelinie drukuje się metodą lateksową – bezpieczną dla środowiska i ludzi, bezzapachową. Nakładanie tego typu fototapety jest znacznie prostsze, bo wystarczy posmarować ścianę klejem. Flizelina nie marszczy się w kontakcie z nim ani nie rozciąga pod wpływem klejenia, dzięki czemu tapeta idealnie pasuje, a po nałożeniu jej na ścianę nie powstają bąble.

śr. ocena 5 / głosów 1