Czy warto zainteresować się kominami dwuściennymi?

Kominy dwuścienne to kominy stalowe, stawiane głównie na zewnątrz budynku, chociaż przy odpowiedniej klasie szczelności można je także zamontować wewnątrz domu. Istotną sprawą przy wyborze takiego komina jest łatwy i szybki montaż, oraz to , że w domkach jednorodzinnych w celu zamontowania takiego komina nie ma konieczności uzyskania pozwolenia na budowę (w przeciwieństwie do komina ceramicznego). Ich rura osłonowa wyprodukowana jest z materiału odpornego na warunki atmosferyczne, a wewnętrzny przewód spalinowy należy dobrać do rodzaju kotła grzewczego. Sprawdź, czy warto zainteresować się kominami dwuściennymi?

Przewód wewnętrzny komina dwuściennego może być wykonany ze stali żaro- lub kwasoodpornej. Między rurami znajduje się izolacja z wełny mineralnej przy odprowadzeniu spalin z kotłów na gaz, olej, drewno pellet lub izolacja najlepiej z wełny ceramicznej w przypadku odprowadzenia spalin z kotłów na węgiel , miał , ekogroszek itp. Zdecydowanie najlepsze kominy na rynku polskim to MK Żary. Przyjrzyjmy się bliżej charakterystyce kominów dwuściennych.

Budowa komina dwuściennego

System komina dwuściennego składa się z prostych elementów kominowych oraz kolanek, trójników, wyczystek i segmentów wylotowych z daszkami osłonowymi. Zasada ich działania jest dość prosta: przewód wewnętrzny odprowadza spaliny, a wełna w  przestrzeni między płaszczem a rdzeniem  zapobiega szybkiemu wychładzaniu się spalin , co z kolei  zapobiega powstawaniu nadmiernej ilości skroplin które w połączeniu z sadzą mogą szybko przyczynić się do powstania smoły i asfaltu co z dnia na dzień zmniejsza pole przepływu spalin w kominie  .

Zalety kominów dwuściennych

Warto rozważyć czy w przypadku planów montażu komina ceramicznego nie zainteresować się kominami  dwuściennymi izolowanymi z kwasówki ze względu na ich ogromne zalety, dostępnymi na przykład na przykład w popularnym internetowym sklepie Taniekominy.pl, oferującym między innymi kominy MK Żary w bardzo dobrej cenie. Przede wszystkim są one dość lekkie, w związku z czym nie wymagają fundamentowania i wystarczy umocować je do ściany odpowiednimi uchwytami. Umieszczone na zewnątrz, mogą stanowić ciekawy detal architektoniczny, zwłaszcza na modernistycznych posesjach. Istnieje możliwość zamówienia komina malowanego proszkowo – płaszcza zewnętrzny, na dowolny kolor z palety barw “RAL“.

Kolejną ich zaletą będzie łatwość montażu. Polega on na zamocowaniu do ściany konsoli wsporczej oraz połączeniu segmentów na wcisk. Można do tego użyć także obejmy zaciskowej.

Co 2–3 m należy osadzić się w ścianie uchwyty, zapobiegające odchyleniom komina od pionu. W przypadku zastosowania obejm wzmocnionych  skręcanych TYPU KBS istnieje możliwość wypuszczenia komina 3-4  mb ponad ostatnią obejmę mocującą do muru ( jako wolnostojący pion bez  odciągów). Stalowe elementy kominowe mogą być wykorzystywane także do  kotłów z otwartą i zamkniętą komorą spalania. Stalowe elementy kominowe mogą być wykorzystywane do kotłów z otwartą i zamkniętą komorą spalania.

Budowa komina dwuściennego do kotłów turbo i kondensacyjnych (otwarta i zamknięta komora)

System komina dwuściennego zwanego inaczej kominem koncentrycznym typu SPS (system powietrzno spalinowy) składa się z prostych elementów kominowych oraz kolanek, trójników, wyczystek i segmentów wylotowych z daszkami osłonowymi. Zasada ich działania jest dość prosta: przewód wewnętrzny odprowadza spaliny, a w przestrzeni między ściankami zasysane zostaje powietrze zewnętrzne. Najpopularniejsze wymiary takich kominów to 60×100 , 80×125 i 100×150 . Takiego przewodu spalinowego nie musimy wyprowadzać ponad dach; można go wyprowadzić na zewnątrz przez ścianę zewnętrzną domu. Wówczas moc kotła z zamkniętą komorą spalania nie może przekraczać 21 kW, a rura powinna zostać wyprowadzona w odległości nie mniejszej niż 0,5 m od okien. Wysokość takiego wyprowadzenia nie może być mniejsza niż 2,5 m od poziomu terenu. Pamiętajmy, że długość rur powietrzno-spalinowych jest ograniczona i nie wolno jej przekraczać, bowiem dłuższe przewody powodują cofanie się spalin.

śr. ocena 5 / głosów 6