kolektory

Do czego służą kolektory powietrzne?

Jeżeli chcesz obniżyć zapotrzebowanie na ciepło wykorzystywane do ogrzewania budynku mieszkalnego, zdecyduj się na kolektory powietrzne! Mają one bezsprzecznie więcej zalet niż kolektory cieczowe. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Kiedy powinno zdecydować się na to rozwiązanie i po jakim czasie można liczyć na zwrot kosztów tej inwestycji? Poznaj najważniejsze informacje o kolektorach powietrznych!

Kilka słów o kolektorach powietrznych

Wśród najbardziej rozpowszechnionych kolektorów wymienia się dwa rodzaje: cieczowy oraz powietrzny. Różnią się one między sobą przede wszystkim konstrukcją, a co za tym idzie spełniają różne funkcje. Kolektor powietrzny z wyglądu przypomina płaską skrzynkę. W środku ma zamontowany absorber, który nie wymaga instalacji rurek wymiennika ciepła, ponieważ to zadanie spełnia sama powierzchnia omawianego nośnika. Ciepło zostanie przekazane do wnętrza budynku już wtedy, gdy powietrze będzie miało o 1°C wyższą temperaturę od tej panującej w pomieszczeniu. Kolejną istotną cechą jest to, że pracuje on przy niższych temperaturach, w przeciwieństwie do kolektora cieczowego, dzięki czemu ma zdecydowanie niższe straty ciepła. Jest to równoznaczne z lepszą wydajnością urządzenia i wyższą sprawnością.

Po co stosować kolektory?

Kolektory powietrzne są stosowane przede wszystkim do wspomagania ogrzewania budynku oraz do przygotowywania ciepłej wody. Są świetnym, dodatkowym źródłem ciepła, szczególnie w słoneczne dni zimową porą (latem do ogrzewania wody lepiej sprawdzają się kolektory cieczowe). Ograniczają wówczas zapotrzebowanie obiektu na ciepło.

Zalety stosowania kolektorów

Jak przekonuje specjalista z firmy Rotal: wśród zalet stosowania kolektorów powietrznych nie sposób nie wspomnieć o tym, że są one bardzo dobrym rozwiązaniem ekonomicznym. Właściciele budynku, którzy zdecydowali się na instalację tego urządzenia jako integralnej części obiektu, zwracają uwagę na znaczne oszczędności. Wynikają one z tego, że konstrukcja gmachu mieszkalnego zapewnia po pierwsze gromadzenie energii (dzięki promieniowaniu słonecznemu), a po drugie – jej sukcesywne rozprowadzanie. Dzięki temu ciepło służy zarówno do ogrzewania samego budynku, jak także do podgrzewania ciepłej wody. Warto dodać, że kolektory powietrzne są rozwiązaniem, który w prosty sposób można zintegrować z funkcjonującymi systemami ogrzewania i klimatyzacji – i co ważne – są łatwe w obsłudze. Bez wątpienia ich zaletą jest także niezawodność, problem przemrażania i korozji nie dotyczy tego urządzenia, któremu przypisuje się niską awaryjność.

śr. ocena 5 / głosów 3