Co wpływa na wycenę dachu?

Budowa domu to duży wydatek. Każdy stara się szukać oszczędności, nie tracąc przy tym na jakości wykonania i solidności konstrukcji. Elementem, na którym można sporo zaoszczędzić, jest dach. Z tego tekstu dowiesz się, co składa się na cenę dachu i od czego zależy wycena jego wykonania. Podpowiemy, w jaki sposób można zaoszczędzić pieniądze. Warto o tym pomyśleć już na etapie projektu!

Elementy wyceny dachu

Na koszt wykonania dachu składa się wiele czynników. Przy każdym z nich można szukać oszczędności. To, ile zapłacisz za dach swojego wymarzonego domu, zależy od następujących elementów:

  • rozmiaru dachu,
  • kształtu dachu,
  • stopnia skomplikowania konstrukcji,
  • wybranego materiału.

To ujęcie najbardziej ogólne. Szczegółowa wycena obejmuje też inne czynniki wynikające z tych przedstawionych wyżej. Jakie? O tym dalej.

Rozmiar i kształt dachu a wycena

Wielkość oraz kształt dachu przekładają się na ilość potrzebnego materiału i czas potrzebny na jego obróbkę – wyjaśnia specjalista z Panoramy Dachów. – Wykonanie prostego dachu wymaga mniej materiałów niż stworzenie dachu dwuspadowego. Co więcej, im bardziej finezyjna forma, tym większe będą straty materiałowe. One także muszą być uwzględnione przy obliczaniu zapotrzebowania na pokrycie dachowe.

Rozmiar dachu oraz jego kształt i stopień skomplikowania formy mają wpływ na cenę nie tylko z uwagi na ilość potrzebnego materiału, ale też nakład pracy. Większy dach powstaje dłużej, a więc zapłacimy odpowiednio więcej za robociznę. Stworzenie urozmaiconego kształtu dachu także podnosi cenę pracy, ponieważ dodatkowo pochłania czas.

Wniosek – im prostsza forma, tym tańszy dach. Warto mieć to na uwadze już na etapie projektowania domu.

Materiał a wycena dachu

Na rynku dostępne są najróżniejsze materiały dachowe – od budżetowych blachodachówek po droższe, za to bardziej wytrzymałe dachówki ceramiczne. Oznacza to, że wybór pokrycia będzie miał istotne przełożenie na cenę dachu.

Cena metra kwadratowego materiału dachowego nie jest jednak jedynym elementem wpływającym na wycenę. Uwzględnić należy też masę pokrycia dachowego – im cięższe, tym solidniejsza musi być konstrukcja nośna. Wybór cięższego materiału podniesie cenę dachu, ponieważ potrzebne będą mocniejsze komponenty utrzymujące pokrycie. Wybór lekkiego materiału odbije się pozytywnie na cenie.

Różne materiały wymagają odmiennego nakładu pracy. Układanie dachówki ceramicznej jest bardziej czasochłonne niż wykonanie pokrycia z blachodachówki, która jest sprzedawana w arkuszach. Stąd też wybór materiału będzie miał wpływ na cenę robót.

Wycena dachu to złożona sprawa. Rzetelnie wykonana pozwala na duże oszczędności. Jak się w tym odnaleźć? Skorzystaj z Panoramy Dachów, aby uzyskać rzetelną wycenę.

śr. ocena 5 / głosów 5