Co to znaczy, że komin się poci?

„Pocący się komin” lub „wykwity na kominie” to potoczna nazwa dla problemu, dość często opisywanego na różnego rodzaju forach budowlanych. Specjaliści z branży częściej używają określenia „kondensacja pary wodnej”. Problem jest dość powszechny i niezależnie od tego jak go nazwiemy, nie należy go ignorować. Może bowiem mieć bardzo poważne konsekwencje. Co sprawia, że komin się poci, czym może to skutkować i w jaki sposób należy zapobiegać problemowi?

Dlaczego komin się „poci”?

W procesie spalania niektórych paliw – gazu oraz oleju opałowego – powstają spaliny, w skład których wchodzi para wodna. Idealną sytuacją jest, kiedy gorąca, a zatem pozostająca w gazowym stanie skupienia para, opuszcza komin i uchodzi do atmosfery. Aby tak się stało temperatura pary nie może spaść poniżej tak zwanej granicy rosy.

Żeby wyjaśnić, czym jest granica rosy należy wiedzieć, że im wyższa temperatura powietrza, tym więcej wilgoci jest ono w stanie zakumulować – mówi przedstawiciel firmy TanieKominy.pl – Jeśli temperatura powietrza zacznie spada, również jego „pojemność” zmniejszy się. Nadmiar wilgoci ulegnie wtedy skropleniu. Temperaturę, w której do tego dochodzi nazywamy właśnie granicą rosy lub temperaturą puntu rosy.

W praktyce zanim para wodna zdąży ulotnić się z komina, zostaje ona schłodzona na ścianach przewodu kominowego. Do największego skraplania dochodzi w miejscach gdzie komin jest najbardziej chłodny, a więc tam gdzie wystaje ponad połać dachową np. nieocieplona końcówka komina wybudowana z cegły klinkierowej lub  w części  strychowej komina gdzie na ogół przewód kominowy jest też nieocieplony – im niższa temperatura powietrza w atmosferze, tym większe skraplanie w kominie, skondensowana para wodna  spływa w dół  mieszając się z sadzą i stąd określenie, że komin się poci w wyniku czego powstają wykwity na kominie.

W czym tkwi problem?

Pocenie się komina może okazać się dużo poważniejszym problemem, niż może to sugerować jego kolokwialna nazwa. Dlaczego? Ponieważ poza parą wodną w spalinach znajdują się związki siarki, azotu i węgla, które mogą wchodzić w reakcje z wodą. Razem tworzą one związki kwasowe, działające niszcząco na wnętrze komina. Innym problemem jest łączenie się pary ze stałymi zanieczyszczeniami, takimi jak pyły – w ten spokój powstaje smolista substancja, która po zapieczeniu w wysokiej temperaturze tworzy trudny do usunięcia osad typu asfalt. Im więcej tego osadu, tym gorsze odprowadzanie spalin i trudniejsza wymiana cieplna. Kolejną poważną konsekwencją jest wnikanie pary w murowaną strukturę komina. Jest to zjawisko szczególnie groźne w okresie zimowym, kiedy zamarzająca woda może prowadzić do uszkodzenia komina.

Co powoduje pocenie się komina?

Pocenie się komina i jego konsekwencje to problem wynikający przede wszystkim z nieprawidłowej konstrukcji komina oraz braku odpowiednich zabezpieczeń. Należy pamiętać między innymi, że komin podłączony do urządzeń grzewczych zasilanych gazem lub olejem powinien być wyposażony w wysokiej jakości i szczelny wkład kominowy wykonany ze stali kwaso – żaroodpornej, koniecznie ze stali o symbolu 1.4404. W bardzo dobrej cenie z gwarancją i atestem wkłady takie okrągłe i owalne do kanałów prostokątnych można zakupić w popularnym sklepie internetowym  www.TanieKominy.pl.

śr. ocena 5 / głosów 5