Co to jest szkło samoczyszczące i gdzie można je spotkać?

Szkło samoczyszczące to element, który wykorzystuje specjalną przezroczystą powłokę nałożoną na zewnętrzną warstwę szkła. Dzięki temu zachowuje ono czystość na dłużej. Powłoka wykorzystuje promieniowanie UV zawarte w promieniach słonecznych, które następnie rozkładają zabrudzenia organiczne i deszcz, który je spłukuje. Na powierzchni takiego szkła nie tworzą się smugi i w rezultacie mycie szyb jest jeszcze łatwiejsze. Gdzie można spotkać szyby samoczyszczące?

Zastosowanie szyb samoczyszczących

Sekret działania szkła tkwi w użyciu nowoczesnej powłoki samoczyszczącej. Działa dwuetapowo – wykorzystując zjawisko fotokatalizy i hydrofilnych właściwości. Pierwszy etap polega na tym, że zanieczyszczenia organiczne ulegają rozkładowi podczas kontaktu z promieniowaniem UV. Po rozłożeniu są bardzo łatwe do usunięcia z powierzchni szyby. Drugi etap powoduje, że rozłożone zanieczyszczenia zmywają się z szyby pod wpływem działania opadów atmosferycznych. Woda spływa razem z zanieczyszczeniami i odsłania równocześnie czyste szkło.

Szkło samoczyszczące daje wiele korzyści użytkownikom. Przede wszystkim jest to duża oszczędność czasu, idealna propozycja dla trudnodostępnych miejsc do czyszczenia, gwarancja lepszej przejrzystości i zaoszczędzenie wydatków. Takie zalety sprawiły, że szkło jest bardzo powszechnie wykorzystywane w różnych miejscach. Nie różni się ono wizualnie od standardowych odpowiedników, a transparentność nie jest w żaden sposób ograniczona. Szkło samoczyszczące można spotkać w standardowych oknach oraz drzwiach szklanych, dużych przeszkleniach i ścianach. Dobrym rozwiązaniem są także balustrady ze szkła samoczyszczącego. Mogą stanowić zabezpieczenie przy schodach, jak i być wykończeniem balkonów oraz tarasów. Dzięki powłoce samoczyszczącej utrzymanie porządku i dostęp do tak trudnych miejsc nie będzie problemem.

Dlaczego szkło samoczyszczące to dobre rozwiązanie?

Najoczywistszą zaletą szkła samoczyszczącego jest fakt, że gwarantuje oszczędność czasu. Oczywiście, trzeba je czasami myć, ponieważ na powierzchni osadzają się trudne do usunięcia zabrudzenia. Czynność ta jest jednak powtarzana znacznie rzadziej, niż w przypadku tradycyjnych szyb. Proces czyszczenia i konserwacja są także o wiele mniej czasochłonne, ponieważ brud nie przywiera do powierzchni tak mocno. Technologia szyb samoczyszczących może być stosowana bez przeszkód zarówno w prywatnych mieszkaniach, jak i większych biurowcach. Idealnie sprawdzi się w oknach ściennych, drzwiach szklanych, barierkach.

Jak mówi przedstawiciel firmy Centrum Obróbki Szkła oferującej sprzedaż i obróbkę szklanych paneli: Szkło samoczyszczące to rozwiązanie, na którym para wodna nie osiada w intensywny sposób. Podczas deszczu krople o wiele szybciej spływają po powierzchni. Powoduje to, że zwiększa się widoczność podczas niepogody, a w efekcie szkło sprawdza się w miejscach, które są narażone na działanie czynników atmosferycznych. Szyby samoczyszczące stanowią więc uniwersalne rozwiązanie do wielu miejsc.

Decydując się na zakup szkła samoczyszczącego, należy wybierać jedynie sprawdzone firmy oferujące takie usługi. Szkło najwyższej jakości, poddane fachowej obróbce to gwarancja udanej transakcji.

śr. ocena 0 / głosów 0