Charakterystyka wkładów kominowych TURBO

Na bezpieczeństwo komina wpływa wiele czynników, wśród których bardzo istotne jest stosowanie się do obowiązujących przepisów i zaleceń producenta danego wkładu kominowego. Jego najważniejszą funkcją jest zapewnienie odpowiedniego ciągu do odprowadzenia spalin. Wybór rodzaju komina zależy od paliwa, jakie wykorzystujemy do spalania. Wkłady kominowe TURBO wykorzystuje się w kotłach z zamkniętą komorą spalania określanych jako kotły typu C. Sprawdźmy, czym charakteryzują się tego typu wkłady.

Jak działa system kominowy typu TURBO?

System kominowy typu TURBO posiada przewód spalinowy wykonany ze stali nierdzewnej oraz kwasoodpornej i jest przeznaczony do odprowadzania spalin z urządzeń kondensacyjnych lub z zamkniętą komorą spalania, które są całkowicie odizolowane od pomieszczenia, w którym kocioł się znajduje. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie istnieje ryzyko zatrucia śmiertelnie niebezpiecznym tlenkiem węgla. Dodatkowo kotły z zamkniętą komorą spalania można umieścić wewnątrz pomieszczeń zamiast w kotłowni.

W tym systemie powietrze, które zasysa się do spalania, jest podgrzewane wstępnie przez spaliny przepływające w przeciwnym kierunku, co podwyższa znacząco sprawność kotła. Proces zasysania powietrza z zewnątrz umożliwia również pracę instalacji niezależnie od wydajności pomieszczenia, w którym znajduje się urządzenie grzewcze. Ponadto obniża się wpływ kotła na mikroklimat całego mieszkania.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku czerpania przez kocioł powietrza z zewnątrz kubatura pomieszczenia musi wynosić przynajmniej 6,5 m3, a gdy jest ono pobierane z wnętrza pomieszczenia – minimum 8 m3 – zauważa specjalista z Firmy Handlowo-Usługowej ITEK Polska, która prowadzi sprzedaż wkładów kominowych kwasoodpornych, żaroodpornych, a także wkładów TURBO oraz ich komponentów, takich jak m.in. redukcje, kolana i czopuchy.

Jakie są zalety systemu kominowego typu TURBO?

Zastosowanie systemu kominowego TURBO ma niewątpliwie wiele zalet, wśród których można wymienić odporność na działanie agresywnych związków chemicznych, które zawarte są w spalinach, wysoką sprawność pracy urządzenia grzewczego oraz mniejsze opory przepływu spalin w porównaniu do tradycyjnych kominów grzewczych. W dodatku jest on szybki i łatwy w montażu i charakteryzuje się wysokim poziomem estetyki, zwłaszcza dzięki lakierowanemu i błyszczącemu płaszczowi zewnętrznemu w systemach koncentrycznych.

śr. ocena 5 / głosów 3