tapeta winylowa

Charakterystyka tapet winylowych

Tapety na ścianę kilka lat temu cieszyły się niezwykłą popularnością. Jednak wraz z upływem czasu zostały zastąpione malowaniem ścian. Tymczasem okazuje się, że w ostatnim czasie ponownie stają się modne i coraz chętniej wybieramy je podczas urządzania domowych wnętrz. Szczególnie warte uwagi są tapety winylowe. Czym się one charakteryzują i jak je wykorzystać w wystroju wnętrz?

Czym są tapety winylowe? 

Tapety winylowe to nic innego jak tapety papierowe, które posiadają dodatkową warstwę. Warstwa papieru jest pokryta dodatkowo folią PCV, czyli winylem.

Jak mówią specjaliści z firmy Kraina Barw: ” Istnieje kilka rodzajów tapet winylowych o różnych właściwościach. Do wyboru mamy tapety winylowe gładkie, tapety ze spienionego winylu oraz tapety winylowe na flizelinie“.

Tapety winylowe gładkie pokryte są cienką warstwą folii PCV, z kolei te ze spienionego winylu są nieco grubsze. Natomiast, jeśli chodzi o tapety winylowe na flizelinie, to posiadają one inną wewnętrzną warstwę niż dwie pozostałe tapety. Zamiast papieru, środkowa warstwa jest z flizeliny. Warto też wiedzieć, że tapety winylowe są dużo bardziej odporne na wilgoć, a co więcej- łatwo utrzymać je w czystości. Tapety winylowe z powodzeniem możemy stosować zarówno na całych ścianach lub na jej fragmentach, tworząc dodatkową dekorację.

Jakie tapety wybrać do pokoju, a jakie do kuchni? 

Tapety winylowe dostępne są w bardzo bogatej kolorystyce oraz wzorach. Dzięki temu doskonale sprawdzą się zarówno w kuchni, łazience, salonie, jak i sypialni. Jednak w miejscach, gdzie jest więcej wilgoci, a więc w kuchni i łazience, lepiej sprawdzą się tapety winylowe gładkie. Są one bardziej odporne na wilgoć, wodę oraz czyszczenie, dzięki czemu doskonale sprawdzą się w tych pomieszczeniach. Z kolei tapety ze spienionego winylu będą doskonale sprawdzać się w pomieszczeniach, gdzie ściany posiadają nierówności, czy też pęknięcia. Dzięki swojej strukturze zamaskują niedoskonałości ścian. Jednak należy pamiętać, że są mniej odporne na wilgoć i zabrudzenia mechaniczne od gładkich, dlatego lepiej je wybrać do sypialni, czy do pokoju. Natomiast do kuchni możemy wybrać tapety winylowe na flizelinie, które dodatkowo są niepalne. Tapety te są bardzo trwałe, dlatego z  łatwością usuniemy z nich zabrudzenia. Dodatkowo tapety z flizeliny nie kurczą się ani nie rozciągają i z łatwością możemy je ściągnąć ze ściany. Ponadto wybór tapet winylowych jest bardzo bogaty i różnorodny, dzięki czemu bez problemu wybierzemy kolor i wzór do każdego pomieszczenia.

śr. ocena 5 / głosów 1