Charakterystyka podnośników nożycowych do pracy wewnątrz pomieszczeń

Podnośniki nożycowe idealnie sprawdzą się w magazynach, halach i pomieszczeniach nawet o średniej czy małej kubaturze. Z powodzeniem zastąpią one rusztowanie przy pracach budowlanych i montażowych, a w magazynach przy pracach transportowych, zwłaszcza przy wymagających załadunkach. Co warto o nich wiedzieć i czym się charakteryzują?

Wewnątrz i na zewnątrz

Nie bez powodu rozróżnia się podnośniki nożycowe do pracy wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń – bowiem małe koła i silnik elektryczny podnośników do pracy wewnątrz nie da rady pokonać nawet bardzo małej odległości na podłożu nierównym i piaszczystym. Oczywiście zdarza się, że przed budynkiem teren jest gładki i świeżo wybetonowany – wtedy małe podnośniki też dadzą radę, podobnie jak samochód sportowy może wyjechać na wieś i pewnie też da radę; jednak nie to jest ich żywiołem. Na zewnątrz zdecydowanie lepiej sprawdzą się podnośniki na dużych kołach i z silnikiem spalinowym. Są one też o tyle wygodne, że w przeciwieństwie do wózków widłowych (w przypadku prac magazynowych) nie potrzeba do nich uprawnień, poza pozwoleniem na pracę na wysokości.

Jest to też świetna opcja, gdy na górze potrzeba więcej przestrzeni niż przy podnośniku koszowym albo drabinie. Na dobrą sprawę na platformie podnośnika nożycowego można urządzić sobie mini-skład narzędzi i być tam przez kilka godzin, o nic się nie martwiąc. Podnośniki są też bardzo bezpieczne, bo każdy z nich ma zamontowaną wokół platformy barierkę.

Co jest dostępne

Podnośniki wewnętrzne podnoszą platformę na wysokość od 6 do 10 metrów (do tego należy dodać wysokość samego podnośnika, tzn. jego silnika i kół – zatem realna maksymalna wysokość robocza platformy wynosi zawsze 8-12 m). Średnia powierzchnia platformy wynosi od 0,7 do 1,2 m szerokości i 2,30 m długości. Większość modeli ma też wysuwaną dodatkową platformą o długości ok. 1 metra, co jest przydatne w miejscach trudno dostępnych lub gdy nie mamy możliwości przesunąć podnośnika dalej. Udźwig platformy jest podobny dla większości modeli i wynosi od 250 do 300 kg, co w gruncie rzeczy jest zupełnie wystarczającą wagą przy pracach wewnątrz budynków. Pod tymi i wieloma innymi względami mają one zdecydowaną przewagę nad stawianiem rusztowania za każdym razem od nowa. Są też o wiele bezpieczniejsze i stabilniejsze, a wysokość można szybko regulować wraz z postępem pracy. Warto więc wziąć pod uwagę wynajem lub zakup takiego podnośnika – ich wynajmem oraz dystrybucją zajmują się dobre przedsiębiorstwa budowlane, np. firma Ramirent.

śr. ocena 5 / głosów 2