osprzet-koparkowy

Charakterystyka osprzętu koparkowego i kafarowego

Najpowszechniejsze i najczęściej stosowane koparki, to koparki jednonaczyniowe. Służą one nie tylko do wykonywania wykopów za pomocą łyżki, ale także do podnoszenia ładunków, jako ładowarka, młot hydrauliczny i świder. Może być również wykorzystywana podobnie jak kafar. Kafar to urządzenie służące do wbijania pali pionowych w ziemię lub dno zbiornika wodnego. Koparka musi zostać wówczas wyposażona w specjalistyczny osprzęt kafarowy.

Charakterystyka i historia koparek

Koparki jednonaczyniowe, jak sama nazwa wskazuje, są wyposażone w jedno naczynie urabiające. Koparka pracuje w przerywanym cyklu, a więc najpierw nabiera urobek – ziemię, piasek, żwir, gruz itd. – następnie przenosi go w odpowiednie miejsce, a później wraca do pozycji pracy. Przeniesienie urobku z łyżki koparki na przykład na samochód, którym zostanie on później wywieziony z placu budowy, nazywamy etapem pomocniczym. Pierwsza koparka, którą skonstruowano w 1726 roku, napędzana była układem kołowrotów. Nazywa się ją koparką Duboisa od nazwiska konstruktora. Pierwsza koparka parowa hydrauliczna powstała dopiero na przełomie lat 1881 i 1882, dziesięć lat później skonstruowano koparkę zasilaną silnikami elektrycznymi, a dopiero w 1910 roku powstała pierwsza koparka napędzana silnikiem spalinowym. Została wyprodukowana przez firmę Meningham Machine Company. Koparki możemy podzielić na kilka kategorii. Dzielimy je ze względu na rozmiary wykonywanych prac, ze względu na źródło napędu, sposób prowadzenia osprzętu roboczego, rodzaj podwozia i nadwozia. Dodatkową kategorią jest podział ze względu na napęd oraz rodzaj osprzętu. Jak wspomnieliśmy we wstępie, koparka może być wyposażona nie tylko w łyżkę. Mamy jeszcze między innymi koparki zgarniakowe, strugowe, chwytakowe, dźwigowe i ładowarkowe. My skoncentrujemy się jednak na koparkach z osprzętem kafarowym.

Kafar i osprzęt kafarowy koparki

Urządzenia zwane kafarami wykorzystywane są podczas palowania. Tą metodą możemy umieścić w gruncie pale żelbetowe, sprężone, stalowe i drewniane, w zależności od potrzeb i przeznaczenia pali. Palowanie stanowi jedną z grup robót fundamentowych, która znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim w miejscach, gdzie panują niekorzystne warunki gruntowo-wodne. Kiedy nośność gruntu jest mała, grunt jest odkształcalny bądź niejednorodny, posadowienie budynku na tradycyjnych fundamentów może okazać się technicznie niemożliwe. To samo dotyczy sytuacji, gdy mamy do czynienia z wysokim poziomem wód gruntowych. Tradycyjne fundamenty mogłyby być wówczas bardzo kosztowne. W tradycyjnym kafarze, głównym elementem jest tak zwana baba, masywny ciężar, którym pal wbija się w ziemię. Z powodzeniem kafar możemy zastąpić koparką, o ile wyposażymy ją w koparkowy osprzęt bijakowy. Wówczas to ramieniem koparki możemy wbijać pale. Ciekawy przykład i opis osprzętu bijakowego do koparki znajdziemy na stronie firmy Hydro-Tor z Torunia, która zajmuje się produkcją kilku wariantów tego typu osprzętu. Osprzęt ten może być wyposażony także w głowicę wiercącą. Jak możemy przeczytać na stronie firmy, za pomocą osprzętu bijakowego OKB-… można wbijać na przykład profile stalowe, a także pale żelbetowe przy zastosowaniu odpowiedniej wkładki. Osprzęt jest wyposażony w młot hydrauliczny. Podstawowe zespoły osprzętu to prowadnica, maszty przesuwne, młot hydrauliczny i siłowniki. Prowadnicę mocuje się w miejscu, gdzie standardowo w koparce znajduje się łyżka. Jest w niej zamocowany silnik hydrauliczny, który umożliwia wysuwanie masztu przesuwnego. W nim znajduje się drugi silnik, który umożliwia wysuwanie masztu przesuwnego młota. Młot z kolei wyposażony jest w bijak i kowadełko. Koparka wyposażona w taki osprzęt może więc z powodzeniem zastąpić kafar, co dla wielu firm jest bardzo praktycznym, mobilnym rozwiązaniem.

śr. ocena 5 / głosów 3