Charakterystyka kabin sanitarnych w przedszkolach

Przedszkola to obiekty wymagające specjalnych rozwiązań na wielu różnych polach. Poza komfortowymi i dobrze wyposażonymi salami, ważna jest także właściwa aranżacja innych pomieszczeń, w tym łazienki, w której znaleźć się muszą dostosowane do wieku przedszkolaków kabiny sanitarne.

Specjalny typ kabin

Kabiny sanitarne są elementami wyposażenia toalet w obiektach użytku publicznego, takich jak zakłady pracy, obiekty sportowe, centra handlowe, szkoły i przedszkola. W przypadku tego ostatniego kabiny muszą spełniać określone normy.

-Dawniej łazienki w szkołach i przedszkolach były szare i zwykle niespecjalnie zadbane. Obecnie do wyglądu toalet przykłada się taką samą uwagę, jak do stylu sal lekcyjnych. W przedszkolach do tematu urządzania łazienek podejść należy w sposób specjalny, ponieważ konieczne jest wzięcie pod uwagę niewielkiego wzrostu ich przyszłych użytkowników. Szczególnie istotny jest odpowiedni dobór kabin sanitarnych – zauważa nasz rozmówca reprezentujący firmę Sanipol.

Normy prawne

Zasady związane ze stawianiem kabin sanitarnych w przedszkolach regulowane są normami prawnymi. Mówią one, że w przedszkolach jedna toaleta i jedna umywalka przypadać powinny dla 12-15 dzieci. Ponadto, nakazują oddzielenie misek ustępowych ściankami działowymi o wysokości 1,3 m (umożliwia ona ewentualną kontrolę ze strony opiekunów). Co więcej, w kabinach muszą znaleźć się uchwyty pozwalające na otwieranie drzwi z zewnątrz.

Prawo określa również standardowe wymiary kabin toaletowych dla przedszkoli. Ich wysokość powinna wynosić 140 cm, szerokość 80 cm, a głębokość 120 cm.

Warto wiedzieć

choć kabiny sanitarne zwykle oferowane są w wymiarach standardowych i podstawowej bazie kolorów, to możliwe jest wyprodukowanie modeli na indywidualne zamówienie. Podobnie rzecz ma się z gałkami otwierającymi oraz dodatkowym wzmocnieniom drzwi i okuć. Warto w tej kwestii zdać się na radę doświadczonych ekspertów.

śr. ocena 5 / głosów 4