dachowka ceramiczna

Charakterystyka i kompozycja dachówek ceramicznych

We współczesnym budownictwie wykorzystuje się rozmaite materiały na pokrycia dachowe. Podczas gdy popularnie stosowane blachodachówki i nowoczesne dachówki betonowe przekonują inwestorów przede wszystkim ceną, tradycyjne dachówki ceramiczne nie poddają się konkurencji pod względem jakości i jak dotąd wciąż stanowią najrozsądniejszy wybór w dłuższej perspektywie czasowej.

Ceramiczne dachówki znane są człowiekowi od czasów starożytnych. Już wtedy ceniono ich wyjątkową odporność na rozmaite uszkodzenia i nieubłagane działanie czasu. Choć pokrycia dachowe tego typu są zdecydowanie cięższe niż te wykonane z blachy, wyjątkowa trwałość dachówki ceramicznej wciąż nie znajduje sobie równych – przekonuje nasz rozmówca z Hurtowni Pokryć Dachowych DACHLUX.

Solidne dachówki ceramiczne

Jak wspomnieliśmy wcześniej, dachówki wypalane z gliny są wyjątkowo wytrzymałe. Dobrze ułożone pokrycie dachowe wytrzyma każdą pogodę, wiatr i mróz nie zaszkodzi ceramice, a żywotność dachówek ceramicznych szacuje się na nawet 150 lat!

Dachówka ceramiczna vs ogień i mróz

Ponieważ najważniejszym etapem w produkcji ceramiki jest wypalanie, dachówki tego rodzaju są jednocześnie ognioodporne i mrozoodporne. Takie właściwości pokrycia dachowego zapewniają domownikom bezpieczeństwo, a dodatkowo zwalniają z przykrego obowiązku prowadzenia uciążliwych napraw, związanych z działaniem czynników atmosferycznych podczas zmieniających się pór roku.

Mróz nie jest w stanie uszkodzić dachówek, a piękny, naturalny kolor gliny jest odporny na działanie promieniowania słonecznego. A zatem ceramiczne pokrycie dachowe to nie tylko komfort wolności od czasochłonnej konserwacji, ale także niezmiennie wspaniała estetyka budynku.

Izolacyjność dachówek ceramicznych

…stanowi kolejny argument przemawiający za wyborem takiego pokrycia dachu. Po pierwsze, ceramiczne dachówki świetnie izolują dźwięki z zewnątrz. Nie narażają też domowników na niepokojące odgłosy wywołane deszczem, z czym muszą liczyć się mieszkańcy domów krytych blachą.

Drugą kwestią jest znaczna izolacyjność termiczna, którą docenimy przede wszystkim na poddaszach użytkowych. Ceramiczne dachówki nie przepuszczają ciepła, dzięki czemu budynek nie oddaje go na zewnątrz zimą, zaś latem nie ulega zbyt szybkiemu nagrzewaniu – mówi ekspert z firmy DACHLUX.

Wśród niewątpliwych zalet dachówek ceramicznych należy wymienić także fakt, że wykonuje się je z naturalnych materiałów. Poza tym, że są ekologiczne, sprawiają też, że dach oddycha, swobodnie oddając wilgoć z pomieszczeń. W ten sposób ceramiczne dachówki w znacznym stopniu wpływają na korzystny mikroklimat wnętrza, co przekłada się na komfort i zdrowie domowników.

śr. ocena 4.8 / głosów 6