Charakterystyka granitu

Wraz z rozwojem budownictwa oraz branży dekoratorskiej, wzrosło zapotrzebowanie na trwały, solidny surowiec, z którego będzie można tworzyć posadzki, elementy dekoracyjne, blaty, czy parapety. Takim surowcem jest granit, wykorzystywany chętnie również przy tworzeniu nagrobków. Dlaczego jest tak popularny?

Kilka słów o pochodzeniu

Granit to skała magmowa, która może mieć różną barwę (odcienie szarości, różowy, prawie biały, czerwony etc.)  oraz strukturę. Występuje na wszystkich kontynentach, natomiast w Polsce najwięcej granitu wydobywanego jest z masywu karkonoskiego, strzelińskiego, i strzegomskiego.

Właściwości

Granit jest niezwykle trwały i odporny na czynniki atmosferyczne. Nie straszne mu deszcze, wysoka lub bardzo niska temperatura, wiatr. Nie imają się go zarysowania oraz samoistne pęknięcia. Dlatego nagrobki wykonane z granitu są tak wytrzymałe i nie szkodzi i upływ czasu.

Sama obróbka granitu nie należy do najłatwiejszych – to, co jest ogromną zaletą przy użytkowaniu wytworów z granitu, podczas wykonywania poszczególnych elementów sprawia, że konieczne jest doświadczenie i zastosowanie odpowiednich maszyn, aby surowieć poddał się i pozwolił obrabiać.

Granit, choć najczęściej stosowany w celach praktycznych (ze względu na wspomnianą trwałość), zdobywa tez serca miłośników ładnych rzeczy. Zwykły blat kuchenny lub posadzka, jeśli są wykonane z granitu, zyskują na wyglądzie. Właśnie dzięki różnym odcieniom i strukturom granit stanowi dekorację samą w sobie.

Gdzie zamawiać?

Jeśli już zdecydujemy się na zakup blatów granitowych lub zamówienie granitowego nagrobka, powinniśmy wybrać firmę, w której pracują specjaliści potrafiący wydobyć z tego surowca to, co najlepsze. A to jest możliwe tylko w doświadczonych i odpowiednio wyposażonych zespołach, np. Zakład Kamieniarski Stanisław Guzik.

śr. ocena 5 / głosów 13