Charakterystyka ekoszamba

Aby szambo dobrze spełniało swoje zadania, powinno być szczelne, trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz środki chemiczne. Gwarantuje to specjalny materiał wyrobów, jakim jest laminat poliestrowo-szklany, czyli żywica poliestrowa zbrojona włóknem szklanym. Taki zbiornik charakteryzuje się również niewielką wagą, dzięki czemu nie wymaga użycia ciężkiego sprzętu podczas montażu.

W jakim celu montuje się ekoszambo?

Szambo ekologiczne (ekoszambo) znajduje zastosowanie m.in. w gromadzeniu ścieków, wód opadowych, gnojówki i gnojowicy (po przefermentowaniu mogą być wykorzystane jako naturalny nawóz) oraz wielu innych zanieczyszczeń, które powstają w gospodarstwach domowych. Przydaje się tam, gdzie warunki nie pozwalają na odprowadzenie oczyszczonych ścieków do gruntu bądź rzeki, a także gdy w domu powstaje mało ścieków i nie opłaca się montować przydomowej oczyszczalni lub po prostu nie jest to możliwe, np. ze względu na brak zapewnienia jej prawidłowego działania. Można go użyć także jako tymczasowe rozwiązanie lub na działkach letniskowych. Należy jednak pamiętać, że szambo powinno być oddalone minimalnie o 5 m od okien oraz drzwi budynku mieszkalnego, a także 15 m od studni i 7,5 m od granicy działki, drogi lub chodnika.

Jakie zalety posiada stosowanie ekoszamba?

Ekoszamba są najlepszym rozwiązaniem dla osób, dla których dbanie o środowisko jest ważną wartością w życiu.

Oferowane przez nas zbiorniki są bardzo szczelne i nie powodują zagrożenia dla środowiska naturalnego. Potwierdza to opinia wydana na podstawie badań Uniwersytetu Zielonogórskiego, Wydziału Mechanicznego, Instytutu Budowy i Eksploatacji Maszyn – wyjaśnia właściciel Firmy Handlowo-Produkcyjnej „MARO”, która od 2002 roku zajmuje się produkcją zbiorników z laminatów poliestrowo-szklanych. Ich użytkowanie nie powoduje przedostania się do otoczenia szkodliwych substancji.

Ekoszamba są także bardzo ergonomicznym rozwiązaniem, ponieważ ich koszt zwraca się już po około dwóch latach. Ponadto można je montować w trudnych warunkach gruntowych, a także w miarę potrzeb – przenosić lub rozbudowywać.

Jak dbać o ekoszambo?

W skład ścieków wchodzą fermentujące substancje organiczne, bakterie oraz wirusy chorobotwórcze, a w wyniku beztlenowego rozkładu powstaje dwutlenek węgla i ponadto wydzielają się toksyczne gazy, których wysokie stężenie może zagrażać życiu. Gromadzą się one w osadzie na dnie zbiornika, dlatego należy bardzo uważać, aby nie wchodzić do zbiornika uprzednio nieprzewietrzonego i nieoczyszczonego ze ścieków. Warto zadbać o prawidłową wentylację – wszystkie ekoszamba powinny mieć odpowietrzenie (np. w postaci rury zakończonej wywiewką), które jest wyprowadzane co najmniej 0,5 m ponad poziom terenu.

W pierwszej kolejności należy jednak zadbać o regularne opróżnianie zbiornika ze ścieków co 10-14 dni. Po tym czasie wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się w środku zaczynają gnić i są przyczynkiem do wywołania epidemii chorób bakteryjnych lub wirusowych. Ponadto raz na miesiąc należy stosować preparaty antybakteryjne ograniczające syntezę gazów oraz redukują stężenie substancji organicznych w ekoszambach.

śr. ocena 5 / głosów 4