Charakterystyka akustycznych sufitów podwieszanych

Żyjemy w dość hałaśliwych czasach – na dźwięki o wysokim natężeniu szczególnie narażone są osoby mieszkające i pracujące w dużych miastach. Wiele z nich nie zdaje sobie sprawy jak wielkie znaczenie dla ludzkiej psychiki ma poziom hałasu w otoczeniu. Jest on jedną z przyczyn towarzyszącego nam powszechnie stresu, który z kolei może znacząco odbić się na naszej kondycji psychicznej i fizycznej. Skuteczną metodą walki z hałasem jest stosowanie odpowiednich rozwiązań architektonicznych, takich jak sufity podwieszane, obecne między innymi w biurach czy obiektach użytku publicznego

Czym są sufity podwieszane?

Sufitami podwieszanymi nazywamy montowane pod stropem pomieszczenia lekkie konstrukcje, najczęściej w postaci ram ze stali ocynkowanej, na których umieszczane są dopasowane płyty gipsowo-kartonowe.

Posiadają one wielorakie zastosowanie – wyjaśnia przedstawiciel marki Rigips Mogą być wykorzystywane w celu stworzenia wolnej przestrzeni zwanej „przestrzenią technologiczną”, w której umieszcza się instalacje wewnętrzne budynku (np. klimatyzacji, dodatkowego oświetlenia), obniżenia poziomu stropu w celu poprawy estetyki pomieszczenia lub dopasowania warunków akustycznych pomieszczenia do jego zastosowania.

Znaczenie sufitów podwieszanych dla akustyki wnętrza

Żeby wyjaśnić, w jaki sposób sufity podwieszane mogą wpływać na redukcję wysokiego natężenie dźwięków pomieszczeniu, czyli hałasu, należy pokrótce wyjaśnić, w jaki sposób w ogóle powstaje hałas. Warto wiedzieć, że hałasem nazywamy nie tylko pojedyncze dźwięki o wysokim natężeniu (np. głośną muzykę), lecz również efekt nakładania się wielu dźwięków, których natężenie jest stosunkowo niskie. Każde źródło dźwięku, np. dzwoniący telefon, emituje fale dźwiękowe, które rozchodząc się we wszystkie strony napotykają różne przeszkody, takie jak inne przedmioty, podłogę, ściany czy sufit. Część fali zostaje przez nie wchłonięta, część zaś odbita. Jeśli część wchłonięta jest większa od odbitej, uzyskane środowisko jest ciche, charakteryzuje się krótkim pogłosem. Jeśli z kolei większość fali zostanie odbita od przeszkód, to te „odbicia” zaczną nakładać się na siebie, powodując wyraźny pogłos. Jeśli źródeł jest dużo, to nawet gdy pojedynczo emitują one dźwięki o niskim natężeniu, w sumie stworzą one hałaśliwe środowisko. Zdolność do pochłaniania dźwięków przez przeszkody uzależniona jest w dużej mierze od tego, z jakiego tworzywa zostały one wykonane. Płyty gipsowo-kartonowe dzięki wysokiej  gęstości szczególnie dobrze nadają się do izolowania przed hałasem dochodzącym z sąsiednich pomieszczeń. Wysoki wskaźnik izolacyjności na poziomie 40 dB ma szczególne znaczenie w nowoczesnych budynkach z otwartą przestrzenią nadsufitową.

śr. ocena 5 / głosów 3