okno

Cena okien. Od czego zależy?

Tak jak w przypadku każdego produktu, również jeśli chodzi o okna, ich cena zależy w dużej mierze od jakości wykonania. Co dokładnie składa się na jakość okna? To przede wszystkim materiał, wymiary, konstrukcja i zastosowane udogodnienia, a także design. W jaki sposób wszystkie te czynniki wpływają na cenę okien i czy warto oszczędzać na ich zakupie?

Rodzaje i wymiary okien

Podstawowym czynnikiem wpływającym na cenę okna jest materiał wykonania. Wyróżniamy tu okna PCV, a także droższe okna aluminiowe. Chociaż przyjęło się, że najpopularniejsze okna produkowane z polichlorku winylu, czyli PCV, są tańsze, to jednak i tutaj dostępne są różne opcje. Przykładowo firma Medrus z Warszawy, zajmująca się produkcją okien, oferuje zarówno linię PCV Ecoline obejmującą produkty w atrakcyjnie niskich cenach, jak i nieco droższe, energooszczędne okna PCV klasy Premium. Więcej zapłacimy za okna aluminiowe, które są niezwykle lekkie, wytrzymałe i dają bogate możliwości aranżacyjne. Podział okien obowiązuje jednak nie tylko ze względu na materiał wykonania, ale też na ich przeznaczenie, wymiary czy kształt. Oczywisty jest fakt, że więcej zapłacimy za okna wielkogabarytowe, o niestandardowych kształtach czy skomplikowanych zdobieniach. Droższe będą również systemy przesuwne, np. tarasowe czy balkonowe. Warto kupować okna u producentów, którzy oferują montaż i zapewniają serwis okien – to może się bardziej opłacić niż korzystanie z usług innych firm.

Konstrukcja i parametry okna

Chociaż materiał wykonania okna wpływa na cenę, to nie musi decydować o jakości wybranego produktu. Obecnie zarówno aluminiowe, jak i plastikowe okna są bowiem zbliżone pod względem parametrów technicznych, które stanowią jedno z podstawowych kryteriów cenowych. Decydujący jest tu współczynnik przenikania ciepła. Im jego wartość będzie niższa, tym okno skuteczniej zapobiegnie stratom ciepła, co przełoży się na niższe rachunki za ogrzewanie. Z tego też powodu nie warto oszczędzać na zakupie okien, ponieważ jest to długofalowa inwestycja. Poza tym warto jeszcze zwrócić uwagę na izolację akustyczną okien, która może nie tylko wpływać na cenę ich zakupu, ale w dużym stopniu zadecyduje również o komforcie przebywania w danym pomieszczeniu. Oprócz tego więcej zapłacimy za zamontowane w oknach zabezpieczenia antywłamaniowe. Dadzą nam one jednak poczucie bezpieczeństwa, które jest przecież bezcenne. Chociaż zatem do wyboru mamy bogatą gamę okien w różnych przedziałach cenowych, przy zakupie warto przede wszystkim kierować się jakością produktu.

śr. ocena 5 / głosów 1