nowoczesne domy

Cechy nowoczesnych domów jednorodzinnych

Nowoczesne domy jednorodzinne, przy zachowaniu sprawdzonych rozwiązań z przeszłości, wyróżniają się starannym, funkcjonalnym rozplanowaniem przestrzeni, wykorzystaniem najwyższej jakości materiałów budowlanych oraz innowacyjnych, często ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań. Takie budynki nie tylko ładnie się prezentują, ale gwarantują również komfort mieszkania w przyjaznych warunkach.

Co wyróżnia nowoczesne domy?

Na pewno ich cechą charakterystyczną jest minimalizm – domy te najczęściej mają lekkie, kompaktowe bryły o klasycznym kształcie, które pozwalają optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Wszelkie elementy ozdobne domu tu staranie zaplanowane – zarówno jeśli chodzi o formę, jak i rodzaj wykorzystanych materiałów, wśród których prym wiedzie drewno, szkło i kamień. Łatwo zauważalnym wspólnym elementem domów nowoczesnych są duże przeszklenia, nadające budynkom ciekawy, oryginalny wygląd. Wykorzystanie szkła gwarantuje też lepsze doświetlenie wnętrz domu np. salonu. Na elewacjach frontowych uwagę zwracają wąskie, narożne okna. Jeśli chodzi o dachy, najczęściej stosowane tu są dachy płaskie i dwuspadowe. Zauważalnym trendem jeśli chodzi o budowę domów wyższych jest też wykorzystanie poddasza do celów użytkowych.

Tanie użytkowanie domu

Inwestycja w energooszczędne rozwiązania zawsze się zwraca, zwłaszcza jeśli ktoś zamierza w danym domu mieszkać przez wiele lat. Projektanci i budowniczy domów nowoczesnych chętnie sięgają dziś po pomysły mające na celu ograniczenie strat energetycznych. Dotyczy to zarówno samego usytuowania domu, tak by mieszkańcy czerpali jak najwięcej z dobrodziejstw energii słonecznej, jak i wykorzystania materiałów budowlanych, które zagwarantują pożądany poziom izolacji cieplnej. Ciepło może uciekać z budynku nie tylko poprzez ściany, ale również przez okna u drzwi – dlatego tak ważny jest montaż w domu odpowiedniej stolarki. Niepotrzebnym stratom energii zapobiegają też inne, coraz chętniej stosowane rozwiązania np. wentylacja mechaniczna z rekuperacją. W nowoczesnych domach często możemy spotkać się również z wykorzystaniem ekologicznych sposobów pozyskiwania energii, choćby poprzez solary czy pompy ciepła. Jak zauważa nasz rozmówca z firmy TS-koncept, na rynku jest dziś dostępnych jest dziś wiele ciekawych produktów i rozwiązań w dziedzinie budownictwa, których zastosowanie pozwala zbudować funkcjonalny, energooszczędny dom na miarę potrzeb nawet najbardziej wymagających mieszkańców. Dlatego przy budowie nowoczesnego domu warto skorzystać z fachowej wiedzy i doświadczenia ekspertów.

śr. ocena 5 / głosów 1