Jaki powinien być dobry projekt domu jednorodzinnego?

Dom jednorodzinny, podobnie jak każdy inny obiekt budowlany, musi być skonstruowany zgodnie ze swym projektem. Na co zwrócić uwagę, jakie kryteria przyjąć przy wyborze projektu, by mieć pewność, że nasz przyszły dom będzie spełniał nasze wymagania?

Wielkość domu

Istnieje wiele czynników, które wpływają na to, jak duży powinien być nasz dom. Najbardziej oczywisty to nasze możliwości finansowe – każdy metr kwadratowy powierzchni domu kosztuje, na niektóre domy po prostu nie będzie nas stać. Drugi z czynników to powierzchnia naszej działki, warto bowiem pamiętać, że dom to nie tylko budynek, ale również jego otoczenie. Jeśli wybierzemy dom ledwie mieszczący się na działce, ograniczymy sobie wiele możliwości kreowania przestrzeni dookoła, a także poczucie prywatności. Warto przy okazji pamiętać, że projekt domu powinien być dostosowany do warunków miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, obejmujących między innymi linię zabudowy czy maksymalny procent powierzchni zabudowy. Niezwykle ważne są również nasze indywidualne potrzeby. Zanim przystąpimy do wybierania projektu warto wcześniej określić, jakie są nasze wymagania, np. ile sypialni będziemy potrzebować, ile kondygnacji powinien mieć nasz dom, jaka powinna być powierzchnia poszczególnych pomieszczeń oraz jakie będą ich zastosowania. Wszystkie powyższe czynniki mają wpływ na to, jak duży będzie nasz dom i czy będziemy czuć się w nim komfortowo.

Zmiany potrzeb rodziny

Dobry projekt domu to taki, który uwzględnia nie tylko nasze obecne, ale również przyszłe potrzeby. Krótko mówiąc: przy wyborze projektu powinniśmy patrzeć perspektywicznie. Co prawda nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć, jeśli jednak planujemy wprowadzić się do domu z małymi dziećmi, powinniśmy brać pod uwagę, że z czasem będą one potrzebowały coraz więcej miejsca i prywatności. Jest to tylko jeden z przykładów. Warto również zorientować się, czy dom zrealizowany według wybranego przez nas projektu będzie można rozbudować lub podzielić na oddzielne mieszkania.

Koszty utrzymania domu

Wielkość domu ma bezpośrednie przełożenie na koszty jego utrzymania, przede wszystkim jeśli chodzi o ogrzewanie – im większa kubatura domu, tym więcej energii będziemy potrzebować do utrzymania w nim odpowiedniej temperatury. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań pozwalających zmniejszyć koszty eksploatacyjne, np. pompy ciepła, ogrzewanie podłogowe i wiele innych – są one co prawda drogie, jednak w przeciągu kilku lat koszty ich zakupu i montażu zwracają się. Warto pomyśleć o nich jeszcze na etapie projektu, w ten sposób unikniemy wydatków związanych z późniejszą przebudową domu.

Rozlokowanie pomieszczeń i ich funkcjonalność

Dom powinien być dla nas wygodny, korzystanie z poszczególnych pomieszczeń nie powinno wiązać się dla nas z trudnościami. Większość projektów domów realizowana jest w zgodzie z pewnym ogólnie przyjętymi standardami, np. podziałem budynku na część dzienną (salon, kuchnia, jadalnia, toaleta dla gości) i nocną (sypialnie, łazienka, łazienka), czy wygodną komunikacją między pomieszczeniami i kondygnacjami. Przez zakupem projektu powinniśmy zastanowić się, czy rozlokowanie poszczególnych pomieszczeń ma swoje uzasadnienie i czy nie będzie stanowić dla nas przeszkody.

Szukasz domu idealnego dla swojej rodziny? Firma Inland Bimo Property proponuje swoim klientom atrakcyjne projekty domów jednorodzinnych w gminie Kobylanka.

śr. ocena 5 / głosów 4