Budownictwo modułowe, a tradycyjne. Porównanie

Jak budować by było dobrze i szybko? Przed takim dylematem stają nie tylko osoby myślące o budowie własnego domu, ale również przedsiębiorcy chcący wybudować obiekt handlowy czy usługowy. Jeszcze do niedawna budownictwo tradycyjne było najbardziej popularnym systemem budowy. Jednak od pewnego czasu coraz więcej osób zaczyna dostrzegać potencjał budownictwa modułowego. Spróbujmy więc przyjrzeć się obu tym metodom bliżej i porównać ich wady oraz zalety.

Czas budowy

Czas budowy to kryterium, które dla wielu przedsiębiorców, a i osób prywatnych ma ogromne znaczenie. Przyjmuje się, że w przypadku budownictwa tradycyjnego średni czas budowy domu o powierzchni 150 m2 łącznie z wykończeniem wynosi 14 miesięcy. Oczywiście wpływ na to ma wiele czynników, wśród których na pierwszym miejscu jest zmienna pogoda. W przypadku budynków modułowych rzecz ma się zupełnie inaczej. Jak wyjaśnia ekspert firmy Modular System specjalizującej się w budowie różnego rodzaju obiektów modułowych:

Wszystkie elementy budynku modułowego powstają w fabryce. Następnie są transportowane na miejsce budowy i tam dopiero montowane w całość. W zależności od powierzchni czas montażu, rozprowadzenia instalacji oraz wykończenia wnętrza waha się od kilku do kilkunastu dni, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach nie przekroczy kilku tygodni. Montaż modułów może odbywać się bez względu na panujące warunki pogodowe. Jeśli więc komuś zależy na czasie, to powinien rozważyć budowę w systemie modułowym.

Jakość i funkcjonalność

Obiegowa opinia głosi, że budynki wzniesione metodą tradycyjną są długowieczne i posłużą wielu pokoleniom. Nie sposób odmówić racji tej opinii. Dla pewnej grupy osób będzie to zaleta. Jednak należy pamiętać, że ma to również swoje wady. Obiekt wybudowany metodą tradycyjną o wiele trudniej przystosować lub zmodernizować i zazwyczaj wymaga to kosztownych i uciążliwych remontów. W przypadku budownictwa modułowego Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w przyszłości zmniejszyć lub powiększyć dom. Dodawanie lub odejmowanie poszczególnych modułów jest znacznie mniej skomplikowane od modernizacji obiektu zbudowanego w systemie tradycyjnym. Zupełnie innowacyjną cechą obiektów modułowych jest możliwość przeniesienia ich na nowe miejsce, co w przypadku obiektów zbudowanych tradycyjnie jest niemożliwe.

Rodzaje obiektów

Pod względem możliwości budownictwo modułowe wcale nie ustępuje temu tradycyjnemu i jest w stanie zrealizować każdy projekt. System budownictwa modułowego to nie tylko małe kontenery mieszkalne czy domy jednorodzinne. Dzięki tej metodzie z powodzeniem można budować nawet duże budynki wielorodzinne, szkoły, przedszkola, a nawet obiekty hotelowe.

Koszty budowy

W przypadku każdej inwestycji budowlanej kluczową kwestią są jej koszty. W systemie budownictwa modułowego średnia cena metra kwadratowego powierzchni mieści się między 2,8, a 4,4 tysiąca złotych. Jest więc porównywalna z kosztami budownictwa tradycyjnego, a biorąc pod uwagę krótszy czas realizacji inwestycji wypada bardziej atrakcyjnie.

śr. ocena 5 / głosów 5