instalacja fotowoltaiczna

Budowa i działanie naziemnych instalacji fotowoltaicznych

Instalacje fotowoltaiczne to rozwiązanie wybierane przez szerokie grono inwestorów. Do wyboru mają oni tradycyjne panele dachowe, ale także instalacje naziemne. Okazuje się, że ten drugi wariant sprawdzi się w przypadku, gdy konstrukcja dachu jest problematyczna i nie nadaje się do umieszczania na niej paneli. Jakie są zalety fotowoltaiki na gruncie i jak jest ona zbudowana?

Budowa naziemnych konstrukcji fotowoltaicznych

Konstrukcje fotowoltaiczne montowane na gruncie wykonuje się w podobny sposób, jak w przypadku tych przeznaczonych na dachy. Dobór naziemnej konstrukcji zależy od:

  • rodzaju podłoża,
  • montażu modułów,
  • typu posadowienia.

Ważnym elementem montażu naziemnych konstrukcji fotowoltaicznych jest dobór sposobu przytwierdzenia paneli do gruntu. Polecaną techniką jest wkręcenie instalacji FV na gruncie bezpośrednio w podłoże. Wykonuje się to bardzo szybko i sprawnie, przy użyciu specjalnych stalowych słupków.

Innym wariantem jest przytwierdzenie na specjalnie przygotowanym fundamencie. Polega to na zalaniu betonem podłużnych elementów, co bywa czasochłonne.

Działanie instalacji naziemnych a ich efektywność

Warto wiedzieć, ze instalacje naziemne powinny być montowane na wyższych stelażach. W przypadku, gdy będą umiejscowione za nisko, to nie uzyskają maksymalnej ilości energii.

Skoro mowa o działaniu takich instalacji, to trzeba też wspomnieć o tym, że ich efektywność i opłacalność zależna jest od wielu różnych czynników. Natomiast raczej nie ustępują one instalacjom montowanym na dachu. Sprawdzają się po prostu w innych uwarunkowaniach.

Dlaczego warto decydować się na instalację fotowoltaiczną wolnostojącą?

Jest wiele zalet przemawiających za tym, by zdecydować się na instalację fotowoltaiczną na gruncie. Oto przykładowe plusy takiego rozwiązania:

  • możliwość stworzenia wielkopowierzchniowej farmy,
  • wydajne chłodzenie (naziemna konstrukcja może zapewniać lepszą cyrkulację powietrza z obydwu stron ogniw),
  • łatwy dostęp do paneli (co jest jednoznaczne z łatwością ich czyszczenia i konserwowania),
  • szansa na wykorzystanie niewygospodarowanych dotąd gruntów.

Taka inwestycja, choć droższa od instalacji dachowej, bardzo się opłaca, zwłaszcza jeśli dysponujesz dużą, płaską i nieosłoniętą powierzchnią. Kluczem do sukcesu jest jednak wybór sprawdzonego wykonawcy, który dostarczy system wysokiej jakości. Do takich firm zalicza się PomarEnergy.

To polski producent podsystemów pod panele FV. W realizacjach projektów bazują oni na najnowszych, sprawdzonych i bezpiecznych rozwiązaniach technologicznych.

śr. ocena 0 / głosów 0