Bezspoinowe podłoża gumowe. Charakterystyka

Na placach zabaw czy w miejscach przeznaczonych do uprawiania aktywności fizycznej stosuje się rozwiązania mające zapewnić użytkownikom maksymalne bezpieczeństwo. W tym celu odpowiednio przygotowuje się między innymi podłoże. Najczęściej jest ono wyłożone specjalnymi matami produkowanymi z gumy. Jednak jeszcze lepszym sposobem na stworzenie tam właściwych warunków do bezpiecznej zabawy, jest wykonanie bezspoinowych podłoży gumowych.

Bezspoinowe podłoża gumowe – co to takiego?

Na pewno każdy miał okazję zetknąć się z gumowymi płytami, które bardzo często zabezpieczają podłoże na placach zabaw i w strefach rekreacji. Okazuje się, że nie jest to jedyne rozwiązanie dotyczące wykończenia powierzchni w tych miejscach.

Bezspoinowe podłoża gumowe to inaczej elastyczne powierzchnie wylewane. Wylewki takie powstają z granulatu kauczukowego. Zewnętrzna powierzchnia podłoża jest wykonywana z granulatu EPDM, natomiast jego bazę stanowi kauczuk SBR. Wylewkę taką można wykonać zarówno na betonie, jak i na asfalcie czy innym kruszywie. Prace można przeprowadzić na zewnątrz, ale też wewnątrz budynków, dlatego bezspoinowe podłoże może znaleźć się także w obiekcie sportowym lub handlowym.

Bezspoinowe podłoże gumowe charakteryzuje się tym, że można dzięki niemu osiągnąć najwyższe standardy bezpieczeństwa. Grubość wylewki jest ustalana indywidualnie względem miejsca, gdzie ma zostać ona wykonana i z uwzględnieniem Krytycznej Wartości Upadku. Dzięki niej ryzyko przykrych konsekwencji upadków jest minimalizowane – mówi ekspert z firmy Flexizone.

Jakie zalety mają bezspoinowe podłoża gumowe?

Podłoża te doskonale amortyzują wstrząsy oraz uderzenia. Ogranicza to możliwość powstania groźnych kontuzji, takich jak zwichnięcia stawów, stłuczenia, a nawet złamania. Ponadto porowata powierzchnia wylewki ma właściwości antypoślizgowe. Co więcej, jej struktura nie pozwala na to, aby powstawały na niej kałuże.

Podłoże bezspoinowe jest odporne na starzenie termiczne. Oznacza to, że nawet znajdując się na zewnątrz, w nasłonecznionym miejscu, zachowa ono swoje pierwotne parametry techniczne. Dodatkowo nie jest podatne na deformacje oraz wyszczerbienia. Elastyczne powierzchnie wylewane znajdują zastosowanie w miejscach intensywnie użytkowanych. Dzieje się tak, gdyż wykazują dużą odporność mechaniczną na ścieranie i zdzieranie.

Oprócz tego wyróżniają się one wyjątkowymi walorami wizualnymi. Wylewka może zostać wykonana w wielu kolorach. Ponadto nie ma przeszkód, aby barwy łączyć ze sobą i tworzyć oryginalne kompozycje. Na podłożu bezspoinowym mogą znaleźć się kolorowe figury geometryczne, słoneczka czy ścieżki.

śr. ocena 5 / głosów 6