barierki ochronne na placu budowy

Barierki ochronne, czyli BHP na placu budowy

Zasad bezpieczeństwa i higieny pracy na placu budowy regulowane są przez szereg przepisów, których nigdy nie należy traktować po macoszemu. Priorytetem jest zadbanie o właściwe systemy bezpieczeństwa, by zminimalizować ryzyko wypadków i oczywiście sprawowanie właściwej pieczy nad pracownikami budowy, by pilnowali się obowiązujących zasad BHP. Częścią systemów bezpieczeństwa na budowie bardzo często są barierki ochronne – i dotyczy to nie tylko prac na wysokościach. Co warto wiedzieć o barierkach ochronnych?

Gdzie wykorzystywane są barierki ochronne na placu budowy?

Barierki ochronne na budowie kojarzymy przede wszystkim z pracami na wysokościach i właściwym zabezpieczeniem rusztowań. To oczywiście skojarzenie słuszne, jednak nie tylko przy robotach wysokościowych konieczny jest montaż barierek ochronnych. Barierki wykorzystywane są także do zabezpieczania dróg komunikacyjnych na placu budowy, krawędzi stropów oraz otworów w ścianach, stref określanych przez normy jako niebezpieczne oraz wykopów i dołów. „Rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych” wskazuje, że barierki ochronne (nazywane inaczej balustradami) powinny mieć poręcze na wysokości 1,1 m oraz deski krawężnikowe o wysokości 0,15 m. Rozporządzenie wskazuje też, że wolną przestrzeń pomiędzy poręczą a deską krawężnikową należy wypełnić w sposób zabezpieczający pracowników przed upadkiem w przypadku robót wykonywanych na wysokościach.

Normy, które powinny spełniać barierki ochronne

Wspomniane powyżej Rozporządzenie określa gabaryty barierek ochronnych, nie wspomina jednak o wymaganiach wytrzymałościowych.

Jak mówi nam przedstawiciel Doka Polska z siedzibą w Zielonce, solidne firmy, które zajmują się projektowaniem i produkcją zabezpieczeń, posługują się dodatkowo normą PN-EN 13374. Norma ta dotyczy tymczasowych systemów zabezpieczeń na krawędzi budynków. Stosowanie normy nie jest w Polsce obowiązkowe, jednak pozwala wykazać, że dane zabezpieczenie jest właściwie przygotowane. Najwyższa klasa zabezpieczeń to klasa A, system, który jest odporny na statyczne obciążenia, stanowi ochronę dla osób opierających się o jego elementy lub używających systemu jako tzw. pochwytu w czasie przechodzenia wzdłuż barierek. To rozwiązanie, które zabezpiecza przed upadkiem osobę poruszającą się w kierunku zabezpieczenia. Dobrze zaprojektowany system zabezpieczeń powinien składać się oczywiście nie tylko z samych barierek ochronnych, ale także elementów do ich montażu. Mogą to być na przykład zaciski, które można zamontować do drewnianego dźwigara, deskowania, konstrukcji budynku, na prętach zbrojeniowych czy gzymsowych kotwach.

śr. ocena 5 / głosów 1