Balustrady dla niepełnosprawnych

Balustrady dla niepełnosprawnych. Charakterystyka

Osoby niepełnosprawne ruchowo mają bardzo często ograniczone możliwości poruszania się o własnych siłach. Ogromnym ułatwieniem są w tym przypadku udogodnienia takie jak balustrady dla niepełnosprawnych. Powinny być one odpowiednio zamontowane, muszą spełniać także określone warunki, aby zostały dopuszczone do użytku. Jaka jest ich ogólna charakterystyka?

Gdzie powinny być montowane balustrady dla niepełnosprawnych?

Balustrady dla osób niepełnosprawnych powinny być przede wszystkim podstawowym wyposażeniem wszystkich budynków użyteczności publicznej. Mowa tutaj o szpitalach, placówkach medycznych, urzędach czy sklepach. Coraz częściej tego typu rozwiązania spotykane są również w restauracjach, kawiarniach i innych miejscach rekreacji. Montaż balustrad określony jest specjalnymi przepisami prawnymi. Według tych rozporządzeń powinny one znajdować się wszędzie tam, gdzie niepełnosprawny musi pokonać drogę na wysokości większej niż 50 cm. Sama wielkość balustrady również została określona ustawą.

Jak powinny wyglądać balustrady dla niepełnosprawnych?

Specjalista z firmy P.P.H.U. METALMIX podkreśla: Sam montaż balustrady dla osoby niepełnosprawnej nie jest wystarczającym działaniem. Powinna być ona odpowiednio dopasowana do wymagań określonych w przepisach prawnych, co nie zawsze jest przestrzegane. Balustrady muszą mieć określoną średnicę. Co więcej, ustawy dotyczące tej kwestii określają, że poręcze powinny także mieć specjalne oznaczenia dla osób niewidomych, które mogłyby z nich korzystać. Ważna jest więc informacja wypunktowana alfabetem Braille’a – dodaje.

Bezpieczeństwo w zakresie montowanych balustrad

Jedną z najważniejszych kwestii, którą warto uwzględnić podczas montażu balustrady dla osób niepełnosprawnych, jest ta, która dotyczy bezpieczeństwa. Jest ono możliwe do zachowania dzięki sprawdzeniu przez firmę montującą, czy wszystko zostało wykonane zgodnie z obowiązującymi normami. Nigdzie nie powinny znajdować się wystające śruby, a barierka powinna kończyć się w sposób, który uniemożliwia zahaczenie się ubraniem.

Oprócz tego, że balustrady dla niepełnosprawnych powinny być montowane w budynkach użyteczności publicznej, co określone jest przepisami prawnymi, warto zastanowić się nad ich zastosowaniem w domach prywatnych. Tego typu rozwiązania nie są bardzo drogą inwestycją. Koszt jednego elementu balustrady – zależnie od rodzaju materiału, czy wykonania – to około kilkadziesiąt złotych. Nie jest to wysoka cena w porównaniu do możliwości ofiarowania osobie niepełnosprawnej bezpieczeństwa i możliwości przynajmniej częściowego poruszania się samodzielnie.

Montażu tego typu balustrady wcale nie musi wykonywać specjalistyczna firma. Zazwyczaj do każdego elementu tego typu dołączona jest instrukcja obsługi, dzięki której każdy samodzielnie może zamontować to ułatwienie. Jest to dodatkowa zaleta tego rozwiązania.

śr. ocena 5 / głosów 1