Artykuły złączne. Przegląd produktów

Każda firma z branży przemysłowej, budowlanej i motoryzacyjnej powinna być wyposażona w profesjonalne i niezawodne elementy złączne. Te niewielkie artykuły mają ogromne spektrum zastosowań, a przede wszystkim umożliwiają funkcjonowanie wielu maszyn i urządzeń. Jakie są najchętniej wybierane przez klientów artykuły złączne i co trzeba o nich wiedzieć? Sprawdź, gdzie warto zakupić tego typu produkty.

Śruby i wkręty

Wkrętami nazywa się elementy z rowkiem śrubokręt lub gniazdo pod konkretny wkrętak (choć oczywiście istnieją wyjątki i nie każdy element uznawany za wkręt zaliczy się do takiej definicji). Są one wytwarzane głównie z myślą o blachowkrętach i drewnie, a powstają z różnych materiałów. W asortymencie profesjonalnych hurtowni można wyposażyć się we wkręty ocynkowane, fosfatowane oraz ze stali (zwykłej lub nierdzewnej).

Natomiast śruby to gwintowane elementy łączące, które różnią się od siebie przede wszystkim kształtem łba, trzpienia i zakończenia, a także rozmiarem.

Rozróżnia się między innymi:

  • śruby oczkowe (przeznaczone na przykład do holowania),
  • śruby z łbem sześciokątnym (bardzo wytrzymałe i stosowane w maszynach, w których dochodzi do dużych obciążeń),
  • śruby z łbem stożkowym (używane np. do montażu mebli),
  • śruby z łbem grzybkowym (wykorzystywane do pracy z materiałem drewnianym).

Oczywiście powyższe rodzaje śrub to tylko niewielka część dostępnych na rynku modeli. Śruby sprawdzą się w wielu miejscach, a typ elementu należy dobrać do specyfiki danej branży. Najlepiej skonsultować się z fachowcem z profesjonalnej hurtowni materiałów złącznych np. Metalex.  Specjalista na pewno doradzi Ci w kwestii dostępnych produktów i zaproponuje najlepsze rozwiązanie.

Zawleczki i kotwy

Do grupy niezbędnych akcesoriów złącznych można ponadto zaliczyć zawleczki. Te o najbardziej standardowym kształcie przewleka się przez otwór w zabezpieczanym elemencie, a następnie zagina się końce. Wykorzystywane są w budownictwie, przemyśle i branży motoryzacyjnej.

Równie chętnie wybieranymi elementami są także stalowe kotwy, które wykorzystuje się w betonowych konstrukcjach budowlanych. Umożliwiają zespolenie ze sobą dwóch skrajnie różnych materiałów i pod względem działania, przypominają kołki rozporowe.

Nowoczesne elektronarzędzia do artykułów złącznych

Artykuły złączne trzeba w jakiś sposób wkręcić lub – w razie potrzeby – zmodyfikować ich powierzchnię. W tej roli świetnie wypadają cieszące się dużą popularnością wśród klientów prywatnych i biznesowych elektronarzędzia. Są to mobilne urządzenia wyposażone w silniki elektryczne.

Do najchętniej wybieranych elektronarzędzi zaliczają się:

  • wkrętarki i wiertarko-wkrętarki,
  • szlifierki,
  • wiertarki,
  • wyrzynarki,
  • piły,
  • klucze udarowe.

Specjaliści rekomendują wybór niezawodnych narzędzi Makita i DeWalt. Te marki cieszą się sporą renomą i dostarczają wysokiej jakości sprzęt.

Największą zaletą takich produktów jest ich mobilność. Mają niewielką masę własną i nie wymagają stałego dostępu do prądu, ponieważ działają w oparciu o wbudowany akumulator lub baterię. Dzięki temu sprawdzą się nawet w trudnych i niesprzyjających warunkach – podczas prac budowlanych na otwartym terenie lub w czasie remontu przeprowadzanego w miejscu bez dostępu do gniazdek (piwnice, szopy itd.). 

śr. ocena 5 / głosów 5