Znaczenie aerodynamicznych dodatków w pojazdach ciężarowych

Aerodynamiczne dodatki to domena nie tylko samochodów sportowych (lub tuningowanych tak, aby zyskały sportowy charakter). Zalety spojlerów poczują przede wszystkim właściciele samochodów ciężarowych – w ich przypadku oszczędność paliwa może wynosić nawet do 15%! Z tej perspektywy spojlery do samochodów ciężarowych to przede wszystkim udana inwestycja.

Aerodynamiczne dodatki do pojazdów – po co je montujemy?

Projektanci samochodów dążą do tego, aby samochody były jak najbardziej oszczędne i jednocześnie miały jak najlepsze osiągi. Z tego względu starają się tak projektować auta, aby stawiały jak najmniejszy opór powietrzu, a zatem aby były jak najbardziej aerodynamiczne. Niestety, niektóre modele mają być w pierwszej kolejności solidne i pojemne, zaś aerodynamika schodzi na dalszy plan. Dobrym przykładem są tu samochody ciężarowe. Ich konstrukcja w niczym nie przypomina samochodów klasy sportowej, których kształt pozwala zminimalizować tarcie powietrza.

Na szczęście możliwe jest dodanie elementów podnoszących aerodynamikę pojazdu. Dostępne są nawet aerodynamiczne dodatki do pojazdów ciężarowych. Ponieważ pojazdy tego typu potrzebują bardzo dużo paliwa, oszczędności, jakie daje poprawienie aerodynamiki, są odczuwalne i pozwalają minimalizować koszty prowadzenia działalności transportowej. Szczególnie docenią to firmy dysponujące dużą flotą.

Spojlery – czym są?

Jednym z popularnych rozwiązań nie tylko dla samochodów ciężarowych są spojlery, inaczej owiewki lub oprofilowania dachowe. Pozwalają one zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 15%! Niwelują opór powietrza, którego przyczyną jest wysoki ładunek za kabiną kierowcy.

Spojlery do samochodów ciężarowych wykonywane są na indywidualne zamówienie. Ogromne znaczenie mają tu precyzja wykonania i zastosowane materiały. Konstrukcja musi być odporna na deformacje i uszkodzenia. Zleceń takich podejmuje się np. www.spojlery.com.pl, a realizacja zamówienia trwa zaledwie tydzień. Co szczególnie istotne, firma ta produkuje spojlery dla wszystkich marek samochodów ciężarowych, więc nie ma znaczenia, na której z nich opierasz swoją firmę transportową.

śr. ocena 5 / głosów 3