Silniki zaburtowe do łodzi:

Zastosowanie silników zaburtowych

Trudno wyobrazić sobie łódź motorową bez sprawnego, niezawodnego silnika zaburtowego. Tego rodzaju silniki wykorzystywane są również w łodziach żaglowych i wędkarskich. Co warto wiedzieć o działaniu i zastosowaniu silników zaburtowych? Jakie są ich rodzaje i czy do każdej motorówki będzie pasował każdy model silnika? Więcej o tym temacie w naszym artykule.

Czym są silniki zaburtowe?

Jest to rodzaj silników montowanych w łodziach wykorzystywanych w celach rekreacyjnych, a więc np. w popularnych motorówkach. Silnik zaburtowy tworzy zwartą jednostkę, co w przypadku wyposażenia łodzi jest dużym atutem. Na rynku są dziś dostępne dwa rodzaje tych silników: elektryczne i spalinowe. Te pierwsze stosowane są raczej w mniejszych jednostkach pływających ze względu na swoją niewielką masę. Łatwo się je montuje i nie generują na łodzi niepotrzebnego hałasu. Ta ostania zaleta zaburtowych silników elektrycznych czyni z nich optymalny wybór do pływania po miejscach znajdujących się w strefach ciszy. Alternatywą dla silników elektrycznych są modele spalinowe, które sprawdzą się zarówno w przypadku małych łodzi, jak i tych większych.

Który typ silnika wybrać?

Przy zakupie silnika istotne jest do jak dużej łodzi jest on przeznaczony. Liczy się też wygoda jej użytkowników. W przypadku poruszania się łodzią np. po wodach śródlądowych, akwenach chronionych i objętych strefami ciszy silnik elektryczny wydaje się być najbardziej rozsądnym rozwiązaniem. Jego zamontowanie i obsługa nie powinny nastręczyć żadnych problemów. Silnik elektryczny może też pełnić funkcję dodatkowego silnika manewrowego, gdy zajdzie taka potrzeba. Nawet w przypadku łodzi o masie sięgającej dwóch ton ten rodzaj silnika nie zawiedzie oczekiwań użytkowników. Silniki spalinowe pracują głośniej, ale zapewniają jednostce też więcej energii. W tej grupie wyróżnić możemy silniki dwusuwowe i czterosuwowe. Te ostatnie są cichsze i lepiej odpowiadają obecnym standardom ekologicznym.

Jaką markę silnika wybrać?

Uznani dystrybutorzy silników do łodzi tacy jak firma Taurus Sea Power oferują modele najbardziej cenionych producentów np. popularne silniki firmy Yanmar. Ciekawe modele oferuje też firma Suzuki, która ma już imponującą, ponadpięćdziesięcioletnią historię produkcji silników zaburtowych, a jej specjaliści cały czas pracują nad poprawą ich funkcji. Na pewno cena nie powinna odgrywać pierwszorzędnej roli przy wyborze silnika – kupując model o lepszych parametrach, inwestujemy też przecież w swoje bezpieczeństwo na wodzie i komfort płynnego poruszania się naszą łodzią.

śr. ocena 5 / głosów 1