Maty dla zwierząt hodowlanych

Zastosowanie mat w hodowli bydła i trzody chlewnej

Czy maty gumowe i PCV można stosować wyłącznie przy hodowli koni? Okazuje się, że nie tylko. Takie produkty bardzo dobrze sprawdzają się także w hodowli bydła i trzody chlewnej. Świnie i krowy mogą dzięki temu bezpiecznie i komfortowo poruszać się po obiekcie, a dodatkowo maty stabilizują ich pozycję podczas przebywania w boksach. Czy warto wyposażyć się w takie artykuły?

Po co maty legowiskowe w obiektach inwentarskich?

W nowoczesnych obiektach rolniczych dbałość o dobrostan zwierząt to podstawa. Rozwiązaniem podnoszącym jakość hodowli jest mata legowiskowa, imitująca naturalne podłoże. Pełni ona funkcję komfortowego materiału izolacyjnego, na którym zwierzęta mogą się układać i odpoczywać. Ogólnie rzecz biorąc, maty zalicza się do rozwiązań służących podniesieniu komfortu kontaktu racic z podłożem.

Jak przekonuje ekspert z firmy Astraplast BIS: „Na twardym podłożu często dochodzi do uszkodzenia racic. Specjalnie zaprojektowana konstrukcja oraz struktura antypoślizgowa mat legowiskowych eliminują ryzyko urazów stawów i racic, co ma wpływ nie tylko na samopoczucie zwierząt hodowlanych, ale także na zwiększenie wydajności hodowli”.

Nie powinno więc dziwić, że coraz więcej producentów stawia na pokrycie szczelinowych korytarzy komunikacyjnych matami gumowymi.

Wykorzystanie mat gumowych znacznie ułatwia utrzymanie czystości w pomieszczeniach i halach inwentarskich. W przypadku krów przekłada się to na jakość uzyskiwanego mleka.

Zastosowanie mat hodowlanych

Wolnostanowiskowe systemy utrzymania charakteryzują się tym, że bydło i trzoda chlewna każdego dnia pokonuje dość długie trasy. Zwierzęta przemieszczają się między stanowiskami legowiskowymi i paszowymi oraz do miejsc przeznaczonych do wykonywania zabiegów weterynaryjnych itd. Tak szeroki zakres codziennych aktywności wymaga zastosowania odpowiedniego podłoża, czyli w tym przypadku mat.

Maty z materiału PCV stosuje się m.in. w korytarzach gnojowych, gdzie czyszczenie obornika odbywa się przy pomocy zgarniaczy obornika lub ciągnikiem. Ale poza korytarzami będą one idealne do wypełnienia strefy legowiskowej.

Takie podłoża sprawdzają się także po porodach krów. Umieszcza się je w wydzielonych po wycieleniu miejscach w oborze, gdzie krowa wraz z młodym przebywa do 30 dni. W takich pomieszczeniach bardzo ważna jest higiena.  Ma to wpływ na odpowiedni rozwój cieląt oraz krów w okresie bezpośrednio po wycieleniu. Hodowcy wykładają maty gumowe bezpośrednio na chłodne posadzki, izolując w ten sposób zwierzęta od zimna.

Korzyści ze stosowania mat w hodowli zwierząt

Maty dla zwierząt hodowlanych to bardzo przydatne produkty. Ich stosowanie wiąże się z wieloma korzyściami. Sięgając po nie, hodowca może:

  • zwiększyć poziom laktacji,
  • zminimalizować ryzyko wystąpienia urazów (wynikających np. z pośliźnięcia się),
  • zredukować koszty prowadzenia hodowli,
  • utrzymywać optymalny poziom czystości w pomieszczeniu.

Boksy, stodoły i obory dużo szybciej i łatwiej się sprząta. Używanie mat legowiskowych znacznie zwiększa ogólny poziom zdrowotności zwierząt. Biorąc pod uwagę wszystkie te korzyści, rozsądną decyzją będzie zainwestowanie w maty.

śr. ocena 5 / głosów 1