odkurzacz pneumatyczny

Właściwości odkurzaczy pneumatycznych

Wszędzie tam, gdzie powstają różnego rodzaju zanieczyszczenia, potrzebne są urządzenia do ich sprawnego usuwania. Jednym z nich są odkurzacze. Te o zastosowaniu przemysłowym w znaczącym stopniu różnią się od tych, których używamy w domach. Różnicą jest nie tylko dużo większa wydajność i możliwości, ale często również zasada działania. Tak jest między innymi w przypadku odkurzaczy pneumatycznych.

Czym jest odkurzacz pneumatyczny?

Zgodnie ze swą nazwą odkurzacz pneumatyczny to urządzenie, które nie jest zasilane energią elektryczną, lecz sprężonym powietrzem. Rozwiązanie to znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie z pewnych przyczyn korzystanie z instalacji elektrycznej nie jest możliwe – między innymi używane są one w różnego rodzaju warsztatach samochodowych. Pod wpływem ciśnienia sprężonego powietrza dostarczanego ze specjalnej instalacji pneumatycznej silnik odkurzacza zostaje wprawiony w ruch. W efekcie wytworzone zostaje podciśnienie, pozwalające skutecznie odciągać zanieczyszczenia, zarówno na sucho, jak i na mokro.

Zalety i wady odkurzaczy pneumatycznych

Dzięki zastosowaniu zasilania sprężonym powietrzem, odkurzacze pneumatyczne posiadają kilka zalet, które stawiają je ponad zwykłymi odkurzaczami elektrycznymi.

– Przede wszystkim są dużo prostsze w konstrukcji, zawierają mniej elementów, co w dużym stopniu przekłada się na ich wyższą wytrzymałość i trwałość – wyjaśnia przedstawiciel sklepu internetowego RG Narzędzia – Mniejsza ilość części powoduje, że ryzyko, że któraś z nich ulegnie usterkom jest mniejsze. Ponadto brak elementów elektrycznych, przewodów i złączy sprawia, że są one dużo bezpieczniejsze. Chodzi o to, że wyeliminowane zostało ryzyko iskrzenia, które w określonych warunkach – np. przy wysokim stężeniu łatwopalnych pyłów lub oparów – mogłoby doprowadzić do wybuchu pożaru. Mimo prostej konstrukcji odkurzacze pneumatyczne odznaczają się bardzo wysoką mocą i wydajnością, dzięki czemu mogą być używane do usuwania nawet bardzo dużej ilości zanieczyszczeń.

Czy takie rozwiązanie może posiadać jakieś wady? Tak – do najważniejszych zaliczyć należy dość problematyczną eksploatację. Po pierwsze odkurzacze tego rodzaju mogą być wykorzystywane wyłącznie po podłączeniu ich do kompresora lub instalacji pneumatycznej, której wykonanie wiąże się z pewnymi kosztami. Dlatego też znajdują one zastosowanie wyłącznie w niektórych zakładach przemysłowych lub warsztatach. Ponadto wymagają one pewnych zabiegów konserwacyjnych, między innymi regularnego smarowania, które zapobiegnie powstawaniu tarcia między elementami i ograniczy ich zużywanie się.

śr. ocena 5 / głosów 1