posadzki z kamienia naturalnego

W jaki sposób dbać o posadzki z kamienia naturalnego?

Kamień naturalny to ponadczasowy element wystroju domu. Jest chętnie wybierany do dekoracji wnętrza, ale pełni też rolę funkcjonalną, na przykład jako posadzka lub schody. Jego naturalne piękno oraz właściwości sprawiają, że przykuwa uwagę. Warto więc odpowiednio pielęgnować posadzki z kamienia naturalnego, po to by dłużej zachwycały swoją niekwestionowaną urodą.

Posadzki z kamienia naturalnego.

Jeśli właściciel domu lub mieszkania nie lubi remontów i chciałby posiadać piękną posadzkę przez wiele lat, z pewnością wybierze kamień naturalny. Właściwości posadzek wykonanych z kamienia naturalnego to przede wszystkim:a

  • trwałość,
  • odporność na uszkodzenia,
  • niebanalny wygląd.

Najczęściej wybierane są posadzki z marmuru i granitu. Marmurowa podłoga wymaga regularnego impregnowania. Jej powierzchnia jest chropowata i chłonna, przez co może ulec przebarwieniu pod wpływem ciemnego płynu lub wchodząc w reakcję z octem, lub sokiem z cytryny. Jednak jej klasyczny wygląd i niepowtarzalne wzory warte są zachodu. Graniowa posadzka jest łatwa w utrzymaniu i odporna na działanie środków chemicznych, chętnie jest stosowana w pomieszczeniach i budynkach publicznych o dużym natężeniu ruchu.

To inwestor decyduje o wielkości i grubości płytek. Płytki kamienne można odnawiać szlifując i polerując, jeśli są odpowiednio grube.

Pielęgnacja posadzek z kamienia naturalnego.

Kamienne posadzki należy pielęgnować systematycznie, podobnie jak wykonane z innych materiałów. Do standardowego odświeżenia używamy specjalnych detergentów do mycia kamieni rozcieńczonych wodą. Jeśli posadzka jest mocno ubrudzona lub ma stare plamy należy zastosować ten sam środek, ale bez rozcieńczania go wodą. Ważne, by czyścić kamień miękką ściereczką lub szczotką o miękkim włosiu. Po myciu posadzkę należy wysuszyć i zaimpregnować lub zapastować. Impregnat rozprowadza się pędzlem lub szmatką. Pastę nanosi się miękką szmatką, a po wyschnięciu poleruje. Tak pielęgnowana podłoga przepięknie błyszczy, podkreślając urodę naturalnego kamienia – radzi specjalista z warszawskiej hurtowni kamienia naturalnego Granimex Więcko.

Ważne jest, by do pielęgnacji kamiennych posadzek używać tylko sprawdzonych środków, najlepiej polecanych przez ekspertów. Kamień nie lubi odkurzacza i w celu usunięcia kurzu powinno się używać miękkiej szczotki. O tym, jak często impregnować i pastować kamień informują etykiety na tych środkach  oraz nasze potrzeby. Pielęgnując kamień za pomocą odpowiednio dobranych impregnatów możemy cieszyć się pięknymi posadzkami przez długie lata.

 

 

śr. ocena 0 / głosów 0