chwasty

Skuteczne środki na chwasty

Najbardziej ekologicznym sposobem usuwania chwastów jest wyrywanie ich ręcznie za pomocą narzędzi ogrodniczych. Wymaga to jednak dużo czasu, wysiłku oraz cierpliwości. Szybkie odrosty często sprawiają, że ręczna praca okazuje się nieopłacalna. Dużo łatwiejsze jest zastosowanie właściwego preparatu, który usunie chwasty, a przy tym nie zniszczy innych roślin. 

Na chwasty Mniszek

Przy zwalczaniu chwastów na trawniku doskonale sprawdzają się środki takie jak Mniszek firmy Substral. Wstrzymuje on wypieranie trawy przez chwasty. Mniszek zwalcza mlecze, babki, koniczynę i krwawnik pospolity, a przy tym jest bezpieczny dla traw. Działa w ten sposób, że jest pobierany przez zielone części chwastów, co powoduje ich deformację, zahamowanie wzrostu i zamieranie. Pierwsze objawy widoczne są po kilku dniach, natomiast proces obumierania następuje po tygodniu.

Specjalista z Centrum Ogrodniczego Zielony Klomb w Rzeszowie dodaje: Preparaty na bazie mniszka występują w roztworze, a także w rozpryskiwaczu, który umożliwia punktowe stosowanie. Polecane są użytkownikom nieprofesjonalnym.

Usuwanie mchu i chwastów z chodników i upraw

W przypadku zwalczania mchu i glonów z różnych powierzchni można zastosować Mogeton – środek w postaci proszku. Zaczyna działać po kilku dniach, natomiast po 5-6 dniach doprowadza do wymierania prawie 100% zwalczanych wątrobowców. Do usuwania chwastów oraz mchu na ścieżkach, chodnikach i w uprawach służy także Randacol, który stosuje się przede wszystkim w amatorskiej uprawie drzew owocowych i winorośli. Jest to koncentrat do sporządzania emulsji wodnej, który biodegraduje się w dwa dni. To jego naturalne pochodzenie sprawia, że nie pozostaje w glebie i w owocach. Nie zostawia także żadnych śladów na kostce i elewacji. W celu zwalczania chwastów na trawnikach, polach golfowych czy boiskach sportowych można stosować środek Staranne Trawniki. Wzrost chwastów zostaje zahamowany po 3-4 dniach. Środek działa najskuteczniej podczas ich intensywnego wzrostu.

Usuwanie chwastów jednoliściennych i dwuliściennych

Do zwalczania chwastów jednorocznych i wielorocznych jednoliściennych i dwuliściennych w sadach drzew ziarnkowych i pestkowych można stosować Orkan, który rozpyla się za pomocą opryskiwaczy ręcznych. Środek pobierany jest przez liście, a następnie przenika do korzeni. Zamieranie chwastów następuje po około 30 dniach. Przy zwalczaniu wieloletnich chwastów jedno- i dwuliściennych do zastosowań amatorskich można użyć Roundup. Tego typu środki ochrony roślin występują w formie żelu, spryskiwacza i roztworu.

śr. ocena 5 / głosów 1