Urna pogrzebowa

Rodzaje urn pogrzebowych

Współcześnie coraz więcej rodzin decyduje się na kremację zwłok swoich bliskich. Wiąże się to jednak z koniecznością przejścia przez szereg procesów formalnych. Sama ceremonia nie różni się w znacznym stopniu od tradycyjnego pogrzebu. Najczęściej w procesie kremacji uczestniczy wyłącznie najbliższa rodzina, a w ceremonii pozostali. Bardzo ważną częścią przygotowań jest wybór odpowiedniej urny.

Urny pogrzebowe – możliwości wyboru

Współcześnie kremacja wybierana jest nie tylko ze względu na estetykę pochówku. Dzięki niej możliwe jest zaoszczędzenie miejsca na cmentarzach, które z biegiem czasu stają się przepełnione. Zamiennikiem tradycyjnej trumny w tym przypadku jest urna pogrzebowa. Domy pogrzebowe, specjalizujące się w procesie kremacji zwłok, oferują swoim klientom możliwość wyboru różnych opcji w tym zakresie. Przede wszystkim warto zauważyć, że urny mogą być wykonane z różnych materiałów. Jednymi z najpopularniejszych są:

  • drewno,
  • ceramika,
  • kamień,
  • metal,
  • kompozyt.

Specjalne projekty na zamówienie

Część zakładów pogrzebowych daje także możliwość zamówienia specjalnych urn pogrzebowych. Wysoki poziom estetyki bywa dla rodziny równie istotny, co sam wybór materiału, z którego zostały one wykonane.

Specjalista z firmy Charon. Zakład pogrzebowy, Usługi pogrzebowe, kremacja, ekshumacja zwłok zauważa: Poszczególne modele różnią się między sobą nie tylko ze względu na rozmiar, ale również kształtu. Pozwala to na wybranie urny, która może przypominać szkatułkę, małą trumnę, księgę i wiele innych form. Istnieje także możliwość zastosowania konkretnej kolorystyki, dodatkowych zdobień czy grawerów. W dzisiejszych czasach nie stanowi to żadnego problemu.

Nowoczesne urny pogrzebowe projektowane są często w taki sposób, aby po ich otwarciu pokazywało się również zdjęcie zmarłej osoby. Na tego typu opcję decyduje się jednak niewiele osób. Najczęściej wybierane są klasyczne modele wykonywane z kamienia. Do ich produkcji często stosuje się onyks aragonitowy, egipski, meksykański czy pakistański. Dodatkowo materiał ten po odpowiednim procesie obróbki charakteryzuje się szklistością oraz jedwabistym połyskiem, co sprawia, że urna z niego wykonana wygląda niezwykle estetycznie.

Standardowe urny pogrzebowe to zazwyczaj koszt kilkuset złotych. Jednak, jeżeli zdecydujesz się na indywidualne zamówienie, które będzie wykonywane w trybie pilnym – cena może być wyższa – adekwatnie do wykorzystanych materiałów.

Wybierz odpowiedni zakład pogrzebowy

Nie każdy dom pogrzebowy ma możliwość kremacji ciała. Wybierając go, warto zwrócić uwagę, na jaką ceremonię dla bliskiej osoby możesz liczyć – tradycyjną, czy z wykorzystaniem urny. Sprawdź także, czy firma proponuje urny spełniające Twoje wymagania. Wbrew pozorom w tych trudnych chwilach nawet takie kwestie mogą mieć ogromne znaczenie, jeżeli chcesz pochować kogoś zgodnie z jego wolą.

śr. ocena 0 / głosów 0