brama garażowa

Rodzaje bram garażowych

W każdym miejscu – w domu, na magazynie czy w fabryce, konieczna jest ochrona pojazdów, zarówno prywatnych samochodów, maszyn budowlanych, jak i floty firmowej. Pojazd w garażu cechuje się dłuższą żywotnością, pozostaje sprawny i lepiej pracuje. Niezbędnym elementem każdego garażu jest brama, która zabezpieczy wjazd, będzie solidna i wygodna w obsłudze. Jakie wyróżniamy typy bram garażowych?

Bramy segmentowe

Bramy segmentowe cieszą się rosnącą popularnością i coraz częściej wypierają bardziej tradycyjne rozwiązania, jakimi są bramy uchylne. Mechanizm działania tych ostatnich wymaga bowiem pozostawienia wolnej przestrzeni przed garażem, co nie zawsze jest możliwe, np. w przypadku krótkiego podjazdu czy bramy wychodzącej prosto na ulicę. Znakomitą alternatywą dla wersji uchylnych są właśnie bramy segmentowe zbudowane z wielu wąskich paneli poruszających się wzdłuż prowadnic. Po otwarciu bramy panele te ukryte są najczęściej na dachu, ewentualnie w bocznej ścianie garażu, nie zabierając miejsca przed garażem. Dodatkowo ich zaletą jest duża szczelność, zwłaszcza w przypadku wersji z uszczelkami przy nadprożu i podłożu. Bramy segmentowe to zatem ciepłe, energooszczędne i wysoce estetyczne rozwiązania do garażu.

Bramy roletowe

Kolejną popularną wersją bram garażowych są bramy roletowe, zwane również rolowanymi lub żaluzjowymi. Ich nazwa związana jest z zasadą działania mechanizmu bramy, który jest identyczny do tego stosowanego w roletach okiennych. Brama roletowa zbudowana jest z kurtyny wykonanej z wąskich profili, która nawijana jest wzdłuż prowadnic na specjalny wał napędowy i dzięki temu skrzydło po otwarciu bramy w całości chowa się nad wjazdem do garażu. Tego typu bramy garażowe są cenione ze względu na oszczędność miejsca w garażu i na podjeździe oraz na wygodę użytkowania, a to dzięki napędowi elektrycznemu.

Bramy podwieszane przesuwne

Bramy podwieszane przesuwne to dobra alternatywa dla bardziej tradycyjnych bram segmentowych czy roletowych w miejscach, gdzie możliwości zabudowy są ograniczone. – Tłumaczy przedstawiciel firmy Wesa produkującej stolarkę otworową. – W szczególności polecane są dla bram o dużej szerokości, które trudno jest zabudować tradycyjnymi metodami. Sprawdzają się również wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z niewielkim nadprożem. Zbudowane są ze specjalnej szyny, po której porusza się kurtyna bramy, co eliminuje konieczność zamontowaniu progu z prowadnicą. Poza bezprogową konstrukcją, do zalet tego typu bram należy również możliwość wykonania ich zarówno w wersji z jednym skrzydłem,  jak i z dwoma. Rozwiązania te są chętnie wykorzystywane w przemyśle, np. w halach magazynowych i produkcyjnych.

śr. ocena 5 / głosów 1