magazyn

Przydatne akcesoria magazynowe

Praca w magazynie wymaga odpowiedniej organizacji, a także bezwzględnego przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Aby była efektywna i komfortowa, a zagrożenie wypadkiem ograniczone do minimum, poza odpowiednim sprzętem i wyposażeniem warto zadbać o wykorzystanie przydatnych akcesoriów. Jakie to elementy i w czym mogą być pomocne? Wyjaśniamy.

Podstawowe wyposażenie magazynu

Sprawnie działający magazyn to nie tylko regały i wózki widłowe. Dla wygodnej, bezpiecznej
i wydajnej pracy personelu potrzebnych jest znacznie więcej narzędzi. Najnowocześniejsze składy wyposażone są w zintegrowane komputerowe jednostki sterujące pracą urządzeń czy stanem magazynowym. Ważne są jednak również drobne akcesoria, dzięki którym zarówno składowanie, jak i pakowanie czy też zabezpieczanie ładunków do transportu może odbywać się w sposób prawidłowy.

Jak podkreśla jeden  z pracowników firmy Constructor Poznań: Niezwykle istotne są też wszystkie elementy odpowiadające za bezpieczeństwo.
W miejscu, gdzie porusza się wiele maszyn, którymi ciężko jest manewrować, a ciężkie towary składowane są na dużych wysokościach, trzeba podjąć wszystkie możliwe środki ostrożności, by uniknąć groźnych wypadków.

Jakie akcesoria przydają się w magazynie?

Akcesoria magazynowe można podzielić na kilka kategorii ze względu na zastosowanie
i funkcję, jaką pełnią. Wyróżnia się produkty:

  • zwiększające bezpieczeństwo ludzi, sprzętu i towaru,
  • ułatwiające optymalne wykorzystanie przestrzeni składowania,
  • ułatwiające zarządzanie magazynem i zwiększające efektywność pracy.

Pierwsza kategoria obejmuje m.in. lustra magazynowe. To jedno z najprostszych rozwiązań pozwalających zwiększyć bezpieczeństwo między regałami. Odpowiednio umieszczone
w newralgicznych miejscach ułatwiają manewrowanie wózkami widłowymi, by uniknąć przypadkowych kolizji. Dzięki temu pozwalają chronić zarówno pracowników, jak i kosztowny
w naprawie sprzęt. Ograniczają nie tylko kolizje między wózkami, ale także wypadki związane z uderzeniami w regały, co chroni zarówno wyposażenie, jak i składowany towar. W tym zakresie niezwykle pomocne są też osłony regałowe, które tworzą fizyczną barierę ochraniającą konstrukcję regałów.

Aby w jak najlepszy sposób wykorzystać przestrzeń magazynu, warto zastosować m.in. półki siatkowe. Umożliwiają one składowanie różnorodnych towarów, a także palet czy kartonów. Do ich atutów należy umożliwienie cyrkulacji powietrza oraz niezaleganie kurzu. Mogą być wykonane w standardowych wymiarach lub dopasowane do wymagań użytkownika, co jeszcze bardziej zwiększy ich funkcjonalność.

Ostatnia grupa akcesoriów magazynowych jest jednocześnie największą. Uwzględniają one zarówno ograniczniki wysuwu palet, które uniemożliwiają zbyt głębokie umieszczenie palety na regale, jak i podesty oraz platformy ułatwiające dostęp do wyżej położonych towarów. To również np. podpory do beczek ułatwiające składowanie cylindrycznych przedmiotów oraz drobne narzędzia wykorzystywane przez magazynierów w codziennej pracy: rękawice, noże, sznurki, plomby, folie, opaski zaciskowe i wiele innych. Każdy magazyn wykorzystuje też różnorodne narzędzia pomiarowe – mogą to być wagi towarowe lub np. miarki.

śr. ocena 5 / głosów 1