Odchwaszczanie. Jak pozbyć się chwastów z trawnika?

Zadbany trawnik to najpiękniejsza ozdoba posesji. Prezentuje się doskonale zarówno jako tło dla innych roślin w ogrodzie, jak i występując samodzielnie. Jednak aby trawa rozkładała się równym dywanem na całej działce, trzeba poświęcić jej nieco uwagi i troski. Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika jest odchwaszczanie. Podpowiadamy, jak przeprowadzić je bez szkody dla samej trawy.

Pojawiające się tu i ówdzie kępki chwastów nie tylko obniżają estetykę trawnika, ale przede wszystkim osłabiają trawę, pobierając z gleby niezbędne do jej wzrostu składniki odżywcze. Przyczyn pojawienia się niepożądanych roślin na trawniku jest wiele, a wśród nich możemy wymienić podstawowe błędy w pielęgnacji, takiej jak zbyt częste koszenie, nadmierne nawożenie lub przeciwnie, niedostatek składników pokarmowych w glebie.

Jak zapobiegać chwastom?

Do najpopularniejszych chwastów w Polsce możemy zaliczyć mniszek lekarski (pot. mlecz), babkę zwyczajną, gwiazdnicę pospolitą i koniczynę łąkową. Najtrudniejsze w zwalczeniu są te chwasty, które rozrastają się przez rozłogi, a więc np. pięciornik gęsi, perz właściwy, jaskier rozłogowy i skrzyp polny.

Aby ułatwić sobie przyszłą walkę z chwastami, warto zadbać o profilaktykę jeszcze na etapie zakładania trawnika – podpowiada nasz rozmówca z firmy Lawn Care. Kluczowym etapem jest więc właściwe przygotowanie podłoża, czyli usunięcie z gleby wszystkich niechcianych roślin wraz z korzeniami, a następnie uzupełnienie gleby w potrzebne składniki, np. za pomocą nawozu organicznego.

Również prawidłowa bieżąca pielęgnacja trawnika pomaga uchronić się przed chwastami. Podstawowym błędem, prowadzącym do przyspieszonego rozwoju chwastów, jest zbyt krótkie przycinanie trawy. Rzadsze koszenie w takim przypadku wcale nie oszczędzi ci pracy.

Jak pozbyć się chwastów?

W walce z chwastami możemy sięgnąć po metody mechaniczne i chemiczne. Najbezpieczniejsze dla samej trawy jest oczywiście ręczne usuwanie niepożądanych roślin, niestety takie zabiegi są bardzo czasochłonne i nie sprawdzają się w przypadku dużych areałów.

Jednak odchwaszczanie mechaniczne to nie tylko plewienie z użyciem motyki czy metalowych kleszczyków (niezbędne do usuwania mniszka i babki). Dobrym sposobem na pozbycie się chwastów rosnących dywanowo (np. bluszczyk, koniczyna, przetacznik), jest regularna wertykulacja trawnika. Zabieg wertykulacji pomaga też w zwalczaniu mchu.

W sytuacji, gdy zachwaszczenie trawnika jest bardzo duże lub konieczne jest przeprowadzenie odchwaszczania na rozległej powierzchni, czasem warto sięgnąć po środki chemiczne, czyli herbicydy. Odchwaszczanie trawnika z użyciem herbicydów należy przeprowadzać ostrożnie. Istotne jest dopasowanie preparatu do gatunku chwastów, a także właściwe przygotowanie trawy (nie wolno kosić jej na kilka dni przed i po zabiegu) oraz prawidłowe wykonanie oprysku (rano lub wieczorem, przy bezwietrznej, dobrej pogodzie).

śr. ocena 5 / głosów 1