nasiona

Nasiona kwiatów wieloletnich. Charakterystyka

Kwiaty wieloletnie to takie, które żyją dłużej niż dwa lata. W tym czasie wydają zarodniki lub nasionka, często wielokrotnie, choć zdarzają się wyjątki, które kwitną tylko raz w życiu. By cieszyć się zdrowymi i pięknymi roślinami wieloletnimi w ogrodzie, trzeba kupić nasiona jak najlepszej jakości, przechowywać je w odpowiedni sposób, zasadzić w optymalnych dla nich miejscach związanych ze stroną świata i stopniem nasłonecznienia.

Podział i specyfika roślin wieloletnich

Do roślin wieloletnich należą drzewa, krzewy i mniejsze krzewinki. Druga wielka grupa to różnego rodzaju byliny, które poznajemy po tym, że ich nadziemne części nie ulegają zdrewnieniu. Nie martwmy się, że się zmarnowały, gdy po jednym sezonie będą wyglądać na uschnięte.  W przeciwieństwie do roślin jednorocznych,  wcale tak nie jest – one tylko obumierają na zimę. Ich części podziemne – bulwy, cebulki, kłącza, korzenie, nadal żyją i na wiosnę ucieszą nas zarodnikami bądź nasionami. Nawet byliny rosnące w wodzie przetrwają, schowane pod bagnem, mułem, umocowane do dna stawu czy jeziora.

Jak wybrać dobre nasiona roślin wieloletnich?

Przede wszystkim nie kierujmy się kształtem czy rozmiarem, one nie są wyznacznikiem jakości – radzi specjalista z firmy z Centrum Ogrodniczego Toraf w Kluczborku – mały rozmiar nasionka nie oznacza automatycznie, że jest ono gorsze niż nasiono duże. Podobnie jest z kształtem, który może być różnorodny. Są nasiona drobniutkie jak mak, pestkowe jak w przypadku słonecznika dziesięciopłatkowego, okrągłe i kuliste, bardziej wydłużone, spłaszczone. Najważniejsze, czym powinniśmy się kierować przy zakupie, to jednolita barwa wszystkich nasion z danego gatunku rośliny i ich porównywalny rozmiar. Przyjrzyjmy się, czy przypadkiem nie zagnieździła się na nich pleśń. Powinny być suche, nieposklejane, czyste. Nie jest dobrą oznaką, gdy widać, że się kruszą.

Czego nie widać gołym okiem na nasionach roślin wieloletnich

Niestety, tzw. czystości analitycznej, nie jesteśmy w stanie ocenić nie wiedząc, jak i kiedy powstało dane ziarenko. Mianem czystości analitycznej  określamy parametr, za pomocą którego można oszacować (w procentach) jaka jest ilość zanieczyszczeń czy nasion innych gatunków w określonej ilości nasion danego gatunku rośliny. Dlatego nasiona kwiatów wieloletnich warto kupować u sprawdzonych producentów albo poradzić się znajomych, mających zacięcie do ogrodnictwa. Prócz czystości analitycznej ważna jest też kiełkowalność nasion. Dobrą kiełkowalność mają nasiona wydane przez zdrowe i zadbane mateczniki, istotna jest też odmiana zapylających kwiatostany pszczół, czas zbierania nasion oraz proces ich czyszczenia i magazynowania.

śr. ocena 5 / głosów 1