kwiaty na pogrzeb

Kwiaty i wieńce na pogrzeb. Jakie powinny być?

Pożegnanie bliskiej osoby to smutne doświadczenie. Jednym z elementów, którym ozdabiamy groby są kwiaty. Symbolizują one nie tylko życie, ale również jego nietrwałość. Są wyrazem szacunku dla zmarłego i symbolicznym gestem pożegnania. Możemy wybrać kwiaty tradycyjnie składane na grobie podczas pogrzebu lub te, który zmarły lubił za życia najbardziej.

Niezależnie od tego, czy na pogrzeb wybierzemy pojedyncze kwiaty, bukiet czy wieniec, powinny być one w delikatnych, stonowanych kolorach, bez zbędnych ozdobników. Harmonijne kompozycje będą wyglądały stosownie bez względu na to, czy żegnamy bliską osobę czy dalszego sąsiada. Jakie kwiaty najlepiej wybrać? Na to pytanie odpowie specjalista z firmy świadczącej usługi pogrzebowe Drzewiarz.

Rodzaje kwiatów do bukietów i wiązanek pogrzebowych

Najczęściej wykorzystywanymi kwiatami w wiązankach pogrzebowych są astry, chryzantemy, kalie, lilie, goździki, gerbery. Odpowiednim tłem dla wieńców są również gałęzie drzew iglastych, na przykład świerkowe. Chłodna i ciemna zieleń dobrze komponuje się z delikatnym kolorem kwiatów.

Jeśli wybierzemy bukiet lub pojedyncze kwiaty sprawdzą się także róże lub tulipany. Najważniejsze, aby kwiaty były świeże – odbierzmy je więc w dzień uroczystości, aby zbyt szybko nie zwiędły.

Jeśli znaliśmy zmarłą osobę bliżej możemy położyć na grobie jej ulubione kwiaty. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zostawić bukiecik niezapominajek, gałązkę bzu lub ciężkie i pachnące piwonie, jeśli to akurat były kwiaty lubiane przez zmarłego.

Dodatki do kwiatów

Wieńce lub bukiety powinny być skromne, bez wielu dodatków. Możemy umieścić na nich szarfę z pożegnaniem lub wyrazami współczucia dla rodziny i podpisem. Wstążki powinny być również w stonowanych kolorach – mogą być białe, złote, fioletowe lub czarne. Zbyt krzykliwe dodatki będą naruszały powagę chwili, więc jeśli nie jesteśmy pewni co wybrać, lepiej całkowicie z nich zrezygnować.

Pamiętajmy, by przed położeniem kwiatów wyjąć je z papierowego opakowania lub celofanu, jeśli się w nim znajdują.

Kolory kwiatów na pogrzeb

Kolory również powinny być stonowane. Jeśli jest to pogrzeb dziecka najlepiej wybrać kwiaty białe lub kremowe, symbolizujące niewinność. Odpowiednie będą również kwiaty żółte lub w delikatnych odcieniach różu. Najlepiej pozostać przy maksymalnie trzech odcieniach kwiatów w podobnej tonacji. Zbyt kolorowe i krzykliwe bukiety mogą być nieodpowiednie w tak smutnej chwili.

Odpowiednie będą także ciemne kwiaty, w tonacjach fioletu, niebieskiego, ciemnej czerwieni. Sprawdzą się także kompozycje wykonane z zielonych zielonych liści i gałązek. Na tle ciemnej zieleni dobrze będzie komponował się każdy kolor kwiatów.

śr. ocena 5 / głosów 1