Pogotowie weterynaryjne

Jak działają pogotowia weterynaryjne?

Pogotowia weterynaryjne udzielają niezbędnej pomocy w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia. Zajmują się diagnostyką i leczeniem zwierząt, nie tylko tych domowych. Pogotowia weterynaryjne wyposażone są w całodobowy telefon alarmowy, na który możemy zadzwonić, jeżeli z naszym zwierzęciem dzieje się coś złego. Jak działają pogotowia weterynaryjne i kiedy możemy skorzystać z ich pomocy?

Czym są i jak działają pogotowia weterynaryjne?

Pogotowia weterynaryjne udzielają niezbędnej pomocy w przypadku nagłych zdarzeń, w których zwierzę narażone jest na utratę życia lub zdrowia.

Pogotowie weterynaryjne oferuje pomoc w różnych przypadkach, nie tylko zwierzętom domowym,  ale również zwierzętom egzotycznym i dzikim. Daje poczucie bezpieczeństwa oraz świadomość, że podczas nagłych przypadków właściciele zwierząt zawsze mogą liczyć na pomoc – mówi lekarz weterynarii z Przychodni Weterynaryjnej w Chorzowie świadczącej kompleksowe usługi weterynaryjne.

Pogotowia weterynaryjne działają całodobowo, siedem dni w tygodniu i wyposażone są w telefon alarmowy. Weterynarze mają możliwość dojeżdżania do miejsc, w których znajdują się zwierzęta potrzebujące pomocy, w tym również na wizyty domowe. Dlatego, jeżeli z naszym pupilem dzieje się coś niepokojącego, wówczas należy wykonać telefon do lecznicy, która udzieli natychmiastowej pomocy. W sytuacjach, gdy zwierzę zachorowało, jednak jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, możemy osobiście przywieźć zwierzę na pogotowie. W wielu miastach istnieją również pogotowia pomagające bezpańskim zwierzętom zapewniając im transport oraz opiekę.

Podstawowe usługi weterynaryjne

W przypadku pogotowia weterynaryjnego, lekarz wykonuje standardowe usługi i badania, a także wykonuje zabiegi, w sytuacjach, w których zwierzę potrzebuje niezwłocznie pomocy. Często do klinik trafiają zwierzęta w zaawansowanych stadiach schorzeń, wówczas konieczne jest użycie skalpela. W ramach pogotowia weterynaryjnego w Chorzowie wykonuje się zabiegi z dziedziny chirurgii i ortopedii, m.in. szycie ran, interwencje chirurgiczne przy skomplikowanych porodach, operacje w przypadku skrętu żołądka, zabiegi na ropomacicze, przepuklinę czy operacyjne leczenie w przypadku złamań kości. Wykonywane są również badania kardiologiczne, tj. echo serca, EKG, pomiary aparatem holterowskim czy pomiary ciśnienia. Każdą operację powinna poprzedzać dokładna diagnoza, w ramach, której możemy wykonać morfologię, cytologię, elektrolity, badanie moczu i kału czy badania w kierunku alergii pokarmowej.

śr. ocena 5 / głosów 1