Silniki do kosiarek

Jak dobrać silnik do kosiarki?

Kosiarka jest jedną z bardziej popularnych maszyn ogrodniczych, niezbędną do sezonowej pielęgnacji trawnika. Dostępność modeli tych urządzeń jest bardzo duża, dlatego wybór odpowiedniego wariantu nie jest prosty. O mocy kosiarki i jej wydajności decyduje silnik.  Dlatego to właśnie na ten element warto zwrócić uwagę przy zakupie. Jak dobrać jego parametry do potrzeb pracy maszyny w ogrodzie?

Silnik spalinowy czy elektryczny?

Dostępne na rynku kosiarki i podkaszarki można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to urządzenia z silnikiem elektrycznym. Są one zasilane energią z sieci, dlatego korzystanie z nich wymaga dostępu do gniazdka elektrycznego. Zaletą takich maszyn jest stosunkowo cicha praca. Są też przyjazne dla środowiska, gdyż nie emitują szkodliwych spalin. Do wad kosiarki z silnikiem elektrycznym można zaliczyć „uwiązanie” przewodem o ograniczonej długości. Nawet na małych działkach 20-metrowy kabel nie zawsze wystarcza. Nietrudno wyobrazić sobie, że koszenie takim urządzeniem dużego trawnika jest praktycznie niemożliwe. Alternatywą dla modeli elektrycznych są silniki spalinowe do kosiarek. W przeciwieństwie do tych pierwszych są hałaśliwe i zatruwają środowisko spalinami. Z drugiej strony na litrze paliwa można skosić sporą powierzchnię trawnika. W efekcie są to maszyny tanie w eksploatacji i bardziej komfortowe w pracy. Kompromis pomiędzy silnikami elektrycznymi i spalinowymi stanowią urządzenia akumulatorowe.

Jak dobrać silnik elektryczny?

Silniki elektryczne różnią się między sobą nie tylko mocą, ale również budową. W ofercie producentów można znaleźć silniki szczotkowe (komutatorowe) oraz indukcyjne. W pierwszym modelu podstawę konstrukcji stanowią wirnik z uzwojeniem oraz połączony z nim komutator, po którym ślizgają się węglowe szczotki. Cechą charakterystyczną silnika szczotkowego jest duży moment rozruchowy. Model osiąga też wyższe obroty i jest lżejszy, co w efekcie wpływa na masę samej kosiarki. Kolejnym atutem jest brak kondensatora. Natomiast silniki indukcyjne są zasilane prądem stałym, a dzięki wyeliminowaniu szczotek pracują ciszej. Wyróżniają je wyższa trwałość i większa niezawodność w pracy oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne (eliminacja zużywających się szczotek). Poza budową silnika elektrycznego warto też zwrócić uwagę na jego moc. Jeśli szerokość koszenia maszyny wynosi 33 cm, silnik kosiarki powinien mieć od 1000 W wzwyż. Odpowiednio, przy szerokości koszenia 46 cm moc silnika powinna wynosić 1800 W.

Parametry silnika spalinowego

Kosiarki spalinowe wymagają innego typu silnika, który też jest dostępny w wielu wariantach. Obecnie w ofercie firm takich jak eNorman znajdują się modele o uniwersalnej konstrukcji, które można dopasować do większości maszyn. Standardowy rozstaw śrub sprawia, że w już użytkowanym urządzeniu można zamontować mocniejszą i wydajniejszą jednostkę napędową, poprawiając parametry jej pracy. Warto jednak wziąć pod uwagę, że zasadnicza konstrukcja maszyny ma ograniczoną wytrzymałość. Wymiana silnika na model o znacznie większej mocy może doprowadzić do awarii lub skrócić żywotność urządzenia.

Moc w silnikach spalinowych mierzy się za pomocą koni mechanicznych (KM). Model z przedziału 4-6 KM i o szerokości koszenia 50 cm doskonale zda egzamin na sporym trawniku. Silniki spalinowe mogą mieć konstrukcję dwu- lub czterosuwową. Pierwsze z nich są spalają więcej paliwa, emitują więcej spalin i są głośniejsze. Mają jednak więcej mocy i mniejszą masę, co korzystnie wpływa na komfort pracy.

Warto też zwrócić uwagę na pojemność zbiornika paliwa. Decyduje ona o odległości, jaką można pokonać kosiarką bez jego uzupełniania.

śr. ocena 5 / głosów 1