Gniazdo os

Gniazda os i szerszeni. Dlaczego są groźne?

Mimo, że osy i szerszenie to owady o bardzo dużym znaczeniu dla ekosystemu i pożyteczne również z ludzkiego punktu widzenia, to wciąż bardzo mało osób chciałoby mieć w swoim domu takich współlokatorów. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ konfrontacja z żądłówkami może skończyć się dla nas bardzo niekorzystnie. Dlaczego należy obchodzić się ostrożnie z ich gniazdami?

Groźne użądlenia

Tak jak inne żądłówki, osy i szerzenie posiadają w swoich odwłokach żądła, których używają w charakterze broni. Sprowokowane mogą kłuć skórę napastnika, wprowadzając do nich porcję jadu. Efektem tego jak intensywny ból, a w niektórych sytuacjach również reakcja alergiczna. Pojedyncze użądlenie osy czy szerszenia dla większości osób nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia – jest po prostu bardzo nieprzyjemne, szczególnie w przypadku tych drugich owadów, które jednorazowo uwalniają znacznie większą ilość jadu. Sytuacja staje się dużo groźniejsza, jeśli ofiarą użądlenia jest osoba uczulona na jad – może ona doznać bardzo niebezpiecznego wstrząsu anafilaktycznego. Ale nawet jeśli nie jesteśmy uczuleni, wiele użądleń w krótkim czasie może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Dlatego powinniśmy w miarę możliwości trzymać się jak najdalej od gniazd owadów.

Agresywne owady

Osy to dość agresywne owady, które bez wahania rzucają się do ataku jeśli poczują się zagrożone. Ponadto są wścibskie i bez oporów wdzierają się wszędzie, gdzie tylko wyczują żywność. Szerszenie są nieco spokojniejsze, trudniej je sprowokować. Wciąż jednak należy liczyć się z tym, że owady mogą zaatakować nas, jeśli znajdziemy się na terenie, który uznają za własny. Szczególnie narażone na ataki są osoby, które z lęku przed użądleniem próbują odgonić od siebie owady szybkimi, gwałtownymi ruchami ramion – efekt tego jest zazwyczaj odwrotny do zamierzonego, sprowokowane w ten sposób osy i szerszenie są bardziej skłonne do ataku. Jeśli w pobliżu domu znajdziemy gniazdo, powinniśmy trzymać od niego z dala dzieci i osoby, o których wiemy, że boją się owadów.

Usuwanie gniazd

Jak widać, gniazd os czy szerszeni w naszym domu – pod stropem strychu czy w zagłębieniach ścian – to poważne zagrożenie. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy próbować usunąć go samodzielnie – bez odpowiedniego wyszkolenia oraz wyposażenia ryzykujemy, że rozwścieczone owady nas zaatakują. Jedyne co możemy zrobić to zachować odpowiedni dystans, trzymać z dala od gniazda innych domowników i zgłosić się do firm takich jak przedsiębiorstwo Insect, specjalizujących się w usuwaniu gniazd. Tylko takie firmy posiadają kwalifikacje oraz sprzęt niezbędny do tego, by bezpiecznie usunąć gniazdo wraz ze znajdującymi w nich owadami i wywieźć je do lasu. Po usunięciu gniazda pamiętajmy, żeby przez kilka następnych dni nie zbliżać się do miejsca, gdzie je znaleźliśmy – osobniki, których nie było w gnieździe podczas jego usuwania mogą być agresywne.  

śr. ocena 0 / głosów 0