Jak działa dzielnik napięcia

Energia elektryczna jest źródłem niesamowitych możliwości. Nie umiemy już wyobrazić sobie bez niej życia! Jednak zapanowanie nad prądem wymaga nie tylko umiejętności i wiedzy, ale też odpowiedniego sprzętu. Jednym z takich urządzeń jest dzielnik napięcia. Czym jest i jak działa? Tego dowiecie się z akapitów poniżej. Zapraszamy do zapoznania się z tym niepozornym urządzeniem.

Co to jest dzielnik napięcia i jak działa?

Przeznaczenie dzielnika napięcia zdradza już jego nazwa. Jest to układ, który ma za zadanie dzielić napięcie doprowadzone do wejścia. Oznacza to, że napięcie wyjściowe jest częścią napięcia wejściowego.

Przykładem prostego dzielnika napięcia może być układ dwóch rezystorów połączonych szeregowo. Napięcie wejściowe prądu docierającego do pierwszego rezystora jest wyższe niż napięcie wyjściowe opuszczające układ.

Dzielnik napięcia – przykład i zastosowania

Dzielniki napięcia mogą służyć do bezpiecznego i dokładnego pomiaru wysokiego napięcia przemiennego lub stałego, np. podczas wymagających precyzji prób wysokonapięciowych w laboratoriach. Urządzenia te ma w swojej ofercie www.zwarpol.pl. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Firma oferuje trzy rodzaje dzielników napięcia: DNC  120 kV, DNRC 250 kV oraz DNR 250 kV. Wśród ich zalet wymienia: bezpieczeństwo i lekkość konstrukcji, skalowanie wraz z miernikiem cyfrowym, zastosowanie wysokiej jakości materiałów do produkcji, mobilność oraz zgodność z Systemem Zarządzania Jakością wg PN-EN ISO 9001.

Czym jeszcze charakteryzują się te produkty? Pracują w napięciu do 300 kV. Ich konstrukcja jest oparta na niskostratnych kondensatorach z polipropylenu. Dzielniki napięcia firmy Zwarpol są kompatybilne z kilowoltomierzami tego samego producenta. Pozwalają na pomiar napięć i składowych harmonicznych. Współpracują z oscyloskopem tak dla napięć przemiennych, jak i napięć stałych. W tym pierwszym przypadku stosuje się dzielniki pojemnościowe typu DNC, zaś w tym drugim – dzielniki rezystancyjne typu DNR lub pojemnościowo-rezystancyjne typu DNRC.

śr. ocena 5 / głosów 3