Kupno mieszkania

Dom jednorodzinny czy mieszkanie – co wybrać?

Zakup nieruchomości to jedna z najlepszych inwestycji. Zanim jednak do niej dojdzie trzeba zastanowić się, co wybrać: dom jednorodzinny czy mieszkanie. To ważna decyzja, która wpłynie na późniejszy komfort życia. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, wiele zależy jednak od naszych indywidualnych preferencji i potrzeb. W poniższym artykule podpowiadamy na co zwrócić uwagę, by znaleźć odpowiedź na pytanie: „dom czy mieszkanie?”.

Nieruchomości nie kupuje się pod wpływem impulsu. Jeśli masz dokonać wyboru pomiędzy domem a mieszkaniem, musisz spojrzeć na swoje życie w szerszej perspektywie. Czynników, które warto uwzględnić jest kilka.

Powierzchnia i przestrzeń

Domy jednorodzinne są zazwyczaj większe niż mieszkania. Co więcej, można je w miarę możliwości swobodnie rozbudowywać i zmieniać układ pomieszczeń. W mieszkaniu trudno przeprowadzić takie zmiany. Wszystkie duże przeróbki trzeba konsultować z administratorem budynku.

Myśląc o powierzchni nieruchomości warto uwzględnić także to, co na zewnątrz. – Dom jednorodzinny to nie tylko budynek. Często przylega do niego również ogród. To dodatkowa przestrzeń, w której możesz przyjemnie spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi czy bez skrępowania suszyć pranie. W przypadku mieszkania możemy zazwyczaj liczyć jedynie na balkon lub niewielki ogródek – mówi ekspert z firmy Graz Deweloper.

Koszty i obowiązki

Czynnikiem, który w dużej mierze wpłynie na twoją decyzję, będzie zapewne cena. Na pierwszy rzut oka tańszym rozwiązaniem jest zakup mieszkania. Ale to tylko pozory – taka nieruchomość w centrum miasta będzie raczej droższa niż domek na przedmieściach. Za tę samą cenę możemy otrzymać większy metraż. Musisz zatem zastanowić się, czy ważniejsza jest powierzchnia czy lokalizacja.

Warto pamiętać również o kosztach, które będziesz ponosić później. Nie mówimy tu tylko o pieniądzach, ale i o czasie. Gdy mieszkasz w mieszkaniu opłacasz co miesiąc czynsz, a o resztę troszczy się wspólnota lub administracja. Masz zapewnioną wodę, prąd, ciepło, odbiór śmieci. W domu samodzielnie musisz uregulować wszystkie rachunki. Z większymi wydatkami powinieneś liczyć się w sezonie zimowym, gdy trzeba będzie ogrzać cały budynek. W bloku, w razie awarii, to zarządca musi zadbać o jej usunięcie. Właściciel domu jednorodzinnego musi uporać się z tym sam. Dodatkowo także z odśnieżaniem, koszeniem trawnika i wieloma innymi sprawami. Zastanów się zatem, czy masz czas na te obowiązki.

Plany na przyszłość

Podejmując decyzję o zakupie nieruchomości warto również spojrzeć w przyszłość. Jeśli planujesz mieć dzieci, lepszym wyborem może być dom jednorodzinny, gdzie będzie więcej przestrzeni. Jeśli zawsze chciałeś mieć dużego psa, najlepiej byłoby mieć ogród. I odwrotnie – jeżeli wybierasz się na emeryturę, a dzieci wyfrunęły już z rodzinnego gniazda, mieszkanie będzie bardziej odpowiednie dla twoich potrzeb. Pamiętaj, by zwrócić uwagę na piętro. Za kilka lat schody mogą być trudne do pokonania.

Podsumowując: najlepszym sposobem na rozwiązanie dylematu „dom czy mieszkanie?” jest uwzględnienie potrzeb i przyszłych planów. Możesz wypisać sobie na kartce wszystkie „za” i „przeciw” obu rozwiązań. Łatwiej będzie ci zadecydować, jaką nieruchomość zakupić.

śr. ocena 0 / głosów 0