tanatopraktor

Czym zajmuje się tanatopraktor?

Pewne zawody cieszą się tak wielką popularnością, że będąc dziećmi marzymy o nich całymi dniami – rozmyślamy o czekających nas zaszczytach, czy ogromnych pieniądzach jakie z pewnością zarobimy. Inne, nie mniej potrzebne, nie są zbyt szeroko komentowane, stąd też często zupełnie nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia. Jedną z takich profesji jest tanatopraksja, której poświęcamy niniejszy artykuł. Zapraszamy do lektury.

Pogrzeb bliskiej nam osoby to traumatyczne, napełniające głębokim smutkiem wydarzenie – towarzyszące mu emocje należą do najsilniejszych, jakie znamy. Szczególną zaś chwilą podczas całej ceremonii, jest ostatni moment bliskości, gdy widzimy zmarłego, spoczywającego bez ruchu w otwartej trumnie. By ujrzeć i zapamiętać go takim, jakim był za życia, wymagana jest niemała, specjalistyczna praca, przywracająca ciału godny wygląd. Choć zajęcie tego typu może się wydawać nieco szokujące, czy też ekscentryczne, niemała liczba rodzin decyduje się na skorzystanie z usług, które ogólnie określa się mianem tanatopraksji.

Tanatokosmetyka

Pojęcie to – obejmujące naprawdę szeroki zakres czynności – wielu może się wydawać zupełnie obce i niezrozumiałe; w praktyce jedynie ludzie związani w jakiś sposób z zakładami pogrzebowymi są w stanie je rozszyfrować. Jak można się jednak domyślić, w niektórych przypadkach samo umycie i ubranie zwłok we wcześniej przygotowane elementy garderoby, może nie wystarczać. By zadbać o odpowiednią ekspozycję w dzień pochówku, warto przeprowadzić nieco dalej idące zabiegi. Mowa tutaj o pozbywaniu się wszelkich przebarwień cery, nałożeniu stosownego i profesjonalnego makijażu, obcięciu oraz malowaniu paznokci, czy nawet pełnym farbowaniu włosów. Wszystko to można nazwać również toaletą pośmiertną.

Tanatoplastyka

Tanatoplastyka zaś jest dziedziną, zajmującą się szeroko pojętą rekonstrukcją. A ta okazuje się niezbędna w przypadku różnego rodzaju wypadków (np. komunikacyjnych), w czasie których ciało mogło ulec uszkodzeniu, wydobywając na światło dzienne mniejsze i większe ubytki. Dla przykładu, zniekształcona twarz za sprawą pewnych praktyk stosowanych przez doświadczonych zawodowców – co może wydawać się niemożliwe – potrafi odzyskać zupełnie naturalny wygląd.

Balsamacja

Proces służący należytemu zabezpieczeniu ciała, nazywamy – podobnie jak w starożytności – balsamacją. Na czym obecnie polega taka konserwacja?

Jak tłumaczy pracownik domu pogrzebowego “Concordia”: Całość opiera się na dezynfekcji, a także wprowadzeniu do organizmu specjalnego, bazującego na formaldehydzie, preparatu. Zapewnia to zatrzymanie procesów rozkładu, co ma szczególne znaczenie w przypadku, gdy pogrzeb planowany jest na późniejszy termin. Odpowiednio przygotowane zwłoki unikną procesów gnilnych, przyjmując w późniejszym czasie postać prochu.

Zawód nie dla każdego

Praca tanatopraktora z pewnością nie jest dla każdego. W rzeczywistości nie cieszy się ona zbyt wielką popularnością, co wiążę się nie tylko z jej codzienną specyfiką, ale także z pewnym niezbędnym zestawem cech oraz wymaganiami formalnymi. Przede wszystkim owemu zajęciu może oddawać się jedynie osoba niesamowicie opanowana i odporna psychicznie, w dodatku nie przeceniająca własnych możliwości – bowiem sporo osób, mimo prób, ostatecznie nie sprawdza się w tym zawodzie. By zostać tanatopraktorem, trzeba ukończyć stosowny kurs, odbywający się w Polskim Centrum Balsamacji i Tanatokosetologii. W jego skład wchodzą wykłady i – co oczywiste – ćwiczenia z zakresu wymienionych wyżej praktyk.

Przechodząc na koniec do sprawy zarobków, zdradzamy, że w branży tej są one uzależnione od ilości otrzymanych zleceń – przy kilkunastu zabiegach miesięcznie, można liczyć na stosunkowo wysokie wynagrodzenie. Z drugiej jednak strony, koszty stosowanych narzędzi i materiałów także nie należą do najniższych.

śr. ocena 0 / głosów 0