Czym się zajmują zakłady pogrzebowe w Polsce

Branża pogrzebowa jest jedną z najbardziej owianych tajemnicą branż. W zasadzie nie ma się co dziwić – usługi pogrzebowe są jednymi z tych, po które sięga się dopiero, gdy są potrzebne. W dodatku w naszym kręgu kulturowym śmierć jest tematem tabu. Jednak gdy choć pobieżnie sprawdzimy usługi domów pogrzebowych, możemy się nieźle zdziwić.

Zakres usług

Jeszcze w latach 90. oferta domów pogrzebowych mocno odbiegała od tego, co mogliśmy oglądać na zachodnich filmach lub czytać w książkach. Z jednej strony było tak dlatego, że mało kto mógłby sobie pozwolić na bardziej zaawansowane usługi, a z drugiej strony dlatego, że panował jeszcze dawny sposób myślenia o pochówku i pożegnaniu bliskich, który uwzględniał jedynie podstawowe potrzeby. Na przestrzeni lat branża znacznie się rozwinęła i dziś jej oferta nie różni się od tej dostępnej w krajach Zachodu – oczywiście w zakresie dozwolonym przez prawo. To, co jeszcze 20 lat temu byłoby dla nas nie do pomyślenia, dziś jest już zupełnie normalne i ogólnie przyjęte. W dużym stopniu przyczyniło się do tego m.in. zapoczątkowanie organizacji targów branży pogrzebowej. Dziś dobry dom pogrzebowy można poznać jednak po czymś innym, niż mnogość usług – ta jest bowiem ograniczona.

Więcej nie znaczy lepiej

Tym więc, co wyróżnia dobrze prowadzone przedsiębiorstwa, jest pomoc udzielana klientowi. Objawia się ona na przykład tym, że dom pogrzebowy może dopełnić wielu formalności, przy których obecność klienta nie jest potrzebna. Dziś jest już w zasadzie standardem, że dom pogrzebowy pomaga przy załatwianiu spraw w szpitalach, urzędach, kościołach i zarządach cmentarzy. A klient dzięki temu ma mniej nerwów i więcej czasu na przeżycie żałoby.

Drugim aspektem, na który stawiają dziś domy pogrzebowe, jest jakość usług. Wynika to z dwóch rzeczy – ze wspomnianej ograniczoności możliwych usług, oraz z tego, że czas i czynności związane z pogrzebem są bardzo specyficzne, a okoliczności specjalne. Lepiej wręcz oferować mniej usług, ale oferować je na wyższym poziomie, ponieważ nawet najmniejszy błąd zostanie przez klienta zauważony i zapamiętany. Co więcej – nie będzie szansy na poprawienie się, dlatego też wszystko musi być naprawdę dopięte na ostatni guzik. Tą zasadą kierują się dobre i doświadczone domy pogrzebowe, jak np. Szadkowski. Takie domy oferują zarówno trumny, urny, kwiaty i inne akcesoria potrzebne na pogrzebie – jednak tutaj jakość objawia się w dobrych materiałach, z których zostały wykonane.

 

śr. ocena 5 / głosów 2