Wady zgryzu u psów

Czy psy mogą nosić aparaty ortodontyczne?

U psów, podobnie jak u nas, występują nieprawidłowości w budowie szczęk. W zależności od typu wady zgryzu mogą one powodować szereg dolegliwości i utrudniać naszym pupilom oddychanie lub jedzenie. W celu niwelowania i korygowania wad u ludzi wykorzystywane są aparaty ortodontyczne. A jak to jest w przypadku psów? Czy istnieją aparaty ortodontyczne dla psów?

Wady zgryzu u psów

Najczęściej występującymi nieprawidłowościami w budowie szczęk u czworonogów są:

  • zgryz naprzemienny,
  • przodozgryz,
  • tyłozgryz.

Jak tłumaczy nasz rozmówca z Ośrodka Stomatologii i Ortodoncji Weterynaryjnej we WrocławiuPrzy zgryzie naprzemiennym cześć dolnych siekaczy psa wychodzą przed górne.  Z przodozgryzem mamy zaś do czynienia wtedy, gdy dolny łuk zębowy są znacznie wysunięte. Jednak należy tutaj pamiętać o tym, że istnieją rasy psów – takie jak na przykład boksery – dla których podobny układ szczęk jest stanem naturalnym. Tyłozgryz z kolei to wada, która powoduje przesunięcie dolnego łuku zębowego względem górnego.

Najczęściej za wady zgryzu odpowiadają genetyka, nieprawidłowości procesie wymiany zębów, zabawy z psem oraz nieodpowiedni sposób żywienia. Problemy z zębami u psów mogą pojawiać się także na skutek uszkodzeń mechanicznych spowodowanych między innymi przez gryzienie zbyt twardych przedmiotów. Na pojawienie się nieprawidłowości w uzębieniu szczególnie narażone są szczenięta, z którymi nie powinno bawić się w “przeciąganie” zabawkami, ponieważ może to doprowadzić do przodozgryzu. Należy być bardzo czujnym i zachować ostrożność w czasie, w którym ich zęby stałe zaczynają zastępować mleczne. W sytuacji, kiedy równocześnie występują obok siebie zęby mleczne i stałe, te pierwsze należy usunąć.

Kiedy aparat ortodontyczny dla psa?

Odpowiedzi na to pytanie może nam udzielić jedynie specjalista. Każdy przypadek jest bowiem inny i konieczna jest indywidualna ocena sytuacji, szczególnie jeśli nasz pupil bierze udział w wystawach psów rasowych. Dlatego w sytuacji problemów ze zgryzem, należy odwiedzić lekarza specjalizującego się w stomatologii i ortodoncji weterynaryjnej. Po dokładnym zbadaniu uzębienia psa taki fachowiec podpowie nam, jakie rozwiązanie jest najlepsze. Nie zawsze będzie nim założenie aparatu ortodontycznego dla psa. Psy wystawowe muszą mieć perfekcyjny zgryz, ale nasze czworonogi domowe już nie. W przypadku tych ostatnich liczy się przede wszystkim ich zdrowie oraz komfort. A zatem w sytuacji, w której występująca u zwierzęcia wada zgryzu nie przynosi realnych dolegliwości lub nie stanowi dyskomfortu podczas koniecznych do funkcjonowania czynności takich jak oddychanie, jedzenie i picie, najkorzystniejszym rozwiązaniem mogą być na przykład ćwiczenia. O tym, jakie, zadecyduje specjalista. Od niego dowiemy się także, jak i kiedy je przeprowadzać. Dodatkowo doświadczeni weterynarze, którzy stomatologią i ortodoncją zajmują się od lat, są w stanie podpowiedzieć, jak skutecznie zachęcić pupila do udziału w takich ćwiczeniach.

śr. ocena 5 / głosów 1